Root Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Logo
Root Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Neler?
  • 224 Okuma
  • 0 Yorum

Root Nedir?

Bir Android telefon aldığınızda üreticinin izin verdiği şekilde düzenleyebileceğiniz bazı şeyler vardır. Ancak, izin verilmeyen bir şeyi düzenlemeniz gerekirse, Android cihazınızı rootlamanız gerekir, yani yönetici erişimi kazanmanız gerekir.

Android cihazınızı rootlamanın çeşitli yararları ve avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da var.

Root Avantajları

1. Apps Uyumluluğu: 

Titanium BackupSet CPU, Xposed Framework , Battery Calibration ve daha pek çok Android uygulaması sadece rootlu Android cihazlarda çalışıyor. Bu uygulamalar Android cihazınızın tam işlevselliğini kazmak ve kullanmak için çok kullanışlıdır.

Ayrıca, bazı ince ayarlarla cihazınızla uyumlu olmayan uygulamaları yükleyebilirsiniz.

2. En Son İşletim Sistemi Güncellemeleri

Cihaz üreticiniz, cihazınızda düzenli güncellemeler yapmıyor olabilir. Cihazların çoğunda, Android geliştiricileri tarafından geliştirilen ve Android'in daha yeni sürümünü yükleyebileceğimiz özel ROM'lar var.Biraz araştırma yaparak bu ROM'lara ulaşabilirsiniz.

3. Sınırsız Özellikler ve Temalar 

Xposed Framework ve modülleri gibi uygulamalar, pek çok başka uygulama Android cihazınızın kullanıcı arayüzünü özelleştirebilir ve kişiselleştirebilirsiniz.


5. Hız ve Pil Ömrünü Arttırın

Cihazınızın CPU hızını ayarlayabilirsiniz. Pil ömrünü artırmak için düşük ve Android performansını artırmak için maksimum olarak ayarlayabilirsiniz Bazı uygulamalar yüklü uygulamaların arka plan etkinliğini kontrol etmenizi sağlar. Ayrıca, uygulamaları geçici olarak hazırda bekletme moduna almak ve yalnızca ihtiyaç duyduğunuzda çalışmasına izin vermek için Greenify gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

6. Reklamları Engelle

Adblock plus, Lucky Patcher ve benzeri pek çok uygulamayı yükleyerek, tarayıcıda olduğu kadar tüm uygulamalarda da gösterilen reklamları kaldırabilirsiniz.

7. Crappy Apps Kaldır

Android cihazların çoğu, üretici tarafından henüz işe yaramaz ve yer kaplayan önceden yüklenmiş birden fazla uygulama ile birlikte gelir. Bu uygulamalar doğrudan kaldırılamaz, ancak root işleminden sonra bunları kolayca kaldırabilirsiniz. Bu işi yapmak için Titanyum Backup kullanılabilir.


Root Dezavantajları

1. Garantiyi geçersiz kılar

Üreticilerin çoğu, cihazınızı rootlamanın veya cihazın bootloader kilidini açmanın garantinizi geçersiz kılacağından açıkça söz eder. 

2. Brick Risklerini İçerir

Bazen yanlış root yöntemi kullanılırsa, elektrik kesintisi veya diğer bilinmeyen nedenlerden bazıları Android cihazınızın brick olmasına neden olabilir ve kullanılamaz hale getirebilir. Ancak, telefonun engelini kaldırmayı aramayı deneyebilir ve tekrar çalışmasını sağlayabilirsiniz, ancak karmaşık bir işlem olabilir.

3. Malware kolayca girebilir

Geliştiriciden veya doğrulanmayan kaynaktan rot erişimi gerektiren uygulamalar kullanıyorsanız, cihazınızdaki kötü amaçlı yazılımları kaldırmaya başlayabilirsiniz. Ondan uzak durmanın tek yolu, yalnızca güvenilir kaynaklardan uygulamalar yüklemektir.


Umarım yazımız faydalı olur.Eğer root hakkında bilginiz yoksa tecrübeli kişilerden destek almanızı tavsiye ederim.

yazar

Merhaba, ben Kemal. Uluslararası bir firmada müşteri temsilcisi olarak çalışıyorum. Boş zamanlarımda teknolojik ürünlerle uğraşmayı severim. Genelde elektronik üreticilerinin istediği gibi değil kendi istediğim gibi kullanmayı tercih ettiğim için bilgisayar yazılım,program,web,cep telefonu root,jailbreak,rom gibi işlemleri yapmayı severim. Bilgi paylaştıkça çoğalır,paylaşalım kendimize saklamayalım. Konfüçyüs'un da dediği gibi: “Ben sana bir elma versem, sen bana bir elma versen, bende bir elma, sende bir elma olur. Ben sana bir bilgi versem, sen bana bir bilgi versen, bende iki bilgi, sende iki bilgi olur.”