Sen Kendini Bildiğin Kadarsın-Bölüm 4-

Logo
Sen Kendini Bildiğin Kadarsın-Bölüm 4-
  • 259 Okuma
  • 0 Yorum

Sen Kendini Bildiğin Kadarsın-Bölüm 4-


Temel Sorular


     Lütfen satırları okumadan önce kendi cevabınızı verin? Çok düşünmenize gerek yok aklınıza gelen ilk temel soru.........? 


     Evet ilk temel sorumuz şu: Dünya niçin var, kainat niçin var, insan niye var? Her halde bundan daha temel soru yoktur diye düşünüyorum. 


     (*ara not**((Eğer başka temel soru eklenmeli diyorsanız lütfen [email protected] mail adresine yazarsanız ikinci kitabımda size bir sürprizim olacak. Çünkü bu kitap yaşayan bir kitap olacak. Bu kitabın yaşayabilmesi icin tüm insanlığın sorularıyla beslenmesi gerekiyor. Bu arada istemek amaç, gerçekleştirmenin de başarı olduğunu hatırlatıyorum tekrar..!  


     Bir örnekle temel sorumuzun sağlamasını yapabiliriz. Bir gece uyuduğumuzu düşünelim. Sabah uyandığımızda kendimizi bir uçakta bulduğumuzu kabul edelim. Bu uçak havada saatte 800 km/sa hızla gidiyor olsun. Uçağın içinde, bizden başka insanlar olduğunu da düşünelim. Böyle bir durumda aklımıza gelen ilk sorular ne olurdu? Beni bu uçağa kim bindirdi? Bu uçak nereye gidiyor? Benim bu uçaktaki amaçım ne? Beni bu uçağa bindirenin amacı ne? Vs. vs.. herhalde bunlardan daha temel soru olmaz!


     Bu uçak dünyamızdır. Biz de dünya ya gelmiş/gönderilmiş insanlarız. Aynen varsayımda bulunduğumuz üzere, bir gün gözlerimizi açtığımızda kendimizi dünya da bulduk. Dünyamız uzay boşluğunda saatte 800 km/sa hızla belirli bir rotada ve diğer gezegenlerinde dahil olduğu bir sistem içinde uçmaktadır.


     Şimdi temel sorumuza geri dönecek olursak, bu soruya cevap verirken belirli bir sıralama yaparak cevabı verilmezse aynen başarının tanımında olduğu gibi tam tatmin yaşanmayacaktır. Yine aklımızdan jet gibi sorular geçecektir.


   Sorumuzu cevaplamaya dünyanın niçin var olduğundan başlamakta fayda var.


    İlk temel sorumuz. Dünya neden var? Sorusuna cevap vermeden önce sizin bu soruyu, kitabı kapatıp bir dakika gibi kısa bir sürede cevaplamanızı rica ediyorum. Cevabınız önce sizi tatmin etmeli.....


    Dünyamız, kendi içinde döngüsel ve çok dengeli sistemi olan bir mekandır. 


    Dünya içinde akıl ve yetenekler bakımından üstün tek yaratık insandır. İnsan, içinde yaşadığı ortamı yorumlayan böylece farkındalığı üstün olan tek canlıdır.  Buradan yola çıkarak. Alem bir kitap gibidir. Kitabın en iyi okuyucusu da insandır diyebiliriz.


      Yani nasıl kitap okuyucusu için yazılıyorsa, dünya da farkındalık ile yaşayanlar içindir diyebiliriz. 


 Bu konuya farklı bir gözle bakarsak şöyle bir yoruma varabiliriz. Dünyanın şu anki durumuna bakarsak, insanlar dünyaya bulaşmış bir virüs ya da bir mikrop gibi de görünmektedir. İnsan eli değmemiş dünya bölgelerine bakarsanız doğanın mükemmel güzelliğine şahit oluyoruz. 


Tabii ki doğa sever ve doğayı koruyan insanlar var. Ama dünyanın yüzdesel olarak çok azına tekabül ediyor. 


Böylesi bir yönden bakarsak insanlar dünyanın baş belası gibi görünüyor. 


Böylece karşımıza daha farklı bakış açıları da çıkabilecektir. Bu yüzden iki uç fikri yazmak bize kim olduğumuzu anlamamızda yardımcı olacaktır.


Bu durumda dünya niçin var sorusuna verdiğimiz hangi cevaba yakın durduğumuz da bizim kim olduğumuzu gösterecektir. Yani inandığımız şey bizim kim olduğumuzu belli edecek. Bu yüzden inanç kavramını ilerleyen sayfalarda ayrı bir konu başlığı altında detaylı olarak inceleyeceğiz. 


Dünyayı yaratıcı mı yarattı? Kendiliğinden mi oluştu? Bu iki uç arasında hangi düşünceye yakın olduğumuz bizi kendimize götürecek. 


Ben kendi düşüncemi nedenleriyle yazacağım. Siz de kendi düşüncelerinizi nedenleriyle yazarsanız kendinizi resmetmeye başlayacaksınız.


Görüşlerden biri; dünyanın yaratıcı tarafından yaratıldığıdır. Bu inanışa göre hiçbir şey kendiliğinden oluşmaz. Her mükemmel sanat eserinin bir sanatçısı vardır. 


Bilimsel gelişmelerin artması üzerine diğer uç görüş ise dünyanın kendi kendine süreç içinde evrimsel olarak değişikliklerin bir birini tetiklemesiyle ilkel oluşumlardan mükemmele doğru bir değişim ile dünyanın oluşmasıdır. 


Bu cevaplar iki uç olup başka bir çok ara görüş vardır. Bir çok dini görüş, bir çok mezhep görüşü, deistler, ateistler, nihilistler, vs. vs.


Bana bir yaratıcının olduğu fikri daha yakın geliyor. Çünkü bilimsel açıklamalar bir çok şeye cevap veremiyor. Bilime göre ispatlanamayan olaylar yoktur. Bilimsel olarak ispatlanacak çok şey var gelecekte. O yüzden şu an bilim açıklayamıyor diye kabul etmemek ve yok saymak bana mantıksız geliyor. 


Bu yüzden ben yaratıcı’ın varlığına ve dünyanın yaratıcı tarafından yaratıldığına inanarak serüvenime devam ediyorum. 


Serüven kelimesini özellikle söylüyorum. Çünkü kesin yargılar vermek çok doğru değil. Bu yüzden siz de kesin sonuç aramayın. Bazı konular ömrünüzün sonuna kadar kesin olarak bilinemeyebilir. Bu durum sizi ürkütmesin. Çünkü bizim yaşadığımız dönemde bildiğimiz kadarıyla en doğru yolu yürümenin adıdır kendini tanımak. 


Başkası da sizden çok farklı düşünüyor diye yargı da bulunmayın lütfen. Karşı tarafa yardımcı olmak istiyorsanız düşüncelerinizi ve bu düşüncelere hangi bilgi birikimi sayesinde vardığınızı anlatmanız yeterli olacaktır. Aynı şekilde karşı tarafın düşüncelerini de hangi bilgilere dayanarak oluşturduğunu çok iyi araştırınız. Belki karşı tarafın bilgisi sizin doğrularınızı çürütecektir.


O yüzden kendinizi tanımak bir serüven olsun. Evet ben buyum deyip nokta koymaya çalıştığınızda en büyük yanlışı yaparsınız. İnsan enerjiden oluşmaktadır. Hatta her şey enerjiden oluşmaktadır. Enerji de kaybolmayacağı için insanın serüveni ölümünden sonra da devam edecektir diyebiliriz. Dünyadaki ölüm başka aleme doğmak demek olabilir. Anne karnında ölüşümüzün dünyadaki doğumumuz anlamına geldiği gibi düşünebiliriz.


O yüzden dünyada süren hayatımız süresince ne bilgiye sahipsek o kadar oluyoruz. Bizden önce yaşayanlar yaşadıkları dönemde edindikleri bilgi kadar bilinçle öldüler. Bizden sonraki kuşaklar da daha gelişmiş bilgilerle ölecekler.


Bu kitabın konusu dinler değildir. Ancak inançlarımız kendimizi tanımamızda bir araç olduğu için inançlarımızı incelemekteyiz.


Temel sorulardan birincisini tatmin olacak şekilde yanıtlayana kadar listenizi uzatabilirsiniz. Şu ana kadar zihnimize mantıksız gelen bir açıklama olmadığını düşünerek artık ikinci sorumuza geçebiliriz.

yazar

İnşaat Mühendisi- Bestekar- Müzisyen- Motivasyon Konuşmacısı- Kişisel Gelişim Yazarı- Hobiler: Finans/Bütçe, dijital pazarlama, gayrimenkul pazarlama

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma