sinema

Logo
sinema
  • 1568 Okuma
  • 0 Yorum

Kült yönetmen Tarantino'nun son filmi uzun süredir bekleniliyordu. Şampiyonlar ligi tadında oyuncu kadrosuyla fragmanlarıyla göz dolduran yönetmen sadece hayran kitlesini değil onu yeni tanıyacaklar içinde bir heyecan uyandırmıştı.

Tüm filmlerini birkaç kez izleyip, izlemeyenleri hakir gören ben de bir gece arkadaşımla filmi izlemek için sinemaya gittim. Film hakkında öncesinde (takriben bir yıl oluyor bu süre) elimden geldiğince hiç bir şey okumamış, filimden bahsedilen ortamlardan hızlıca uzaklaşmış, insanlara eksantrik, abartmanın dozunu kaçırmış,sonradan görme bir hayran izlenimi vermiş iyice asosyal biri olmuştum:) Tüm bunları tabii estetik bir kaygı adına yapmıştım. Zira davul gibi gerilen heyecanım münasebetsiz bir  sözün sivri ucu,  patavatsız bir analizin güçlü tokmağıyla patlamasın diye yoksa başka neden olsun ki?

Gittim gördüm geldim aha da yazıyorum.

Pişmemiş Bir Yemek

Tarantino, filmlerininiçin sevdiğinizi anımsayın, ansımadıklarınızı önünüze dizin sonra hepsinden makul miktarda bir parça alın tencereye atın kaynatmaya başlayın durun başlayamıyorsunuz, çünkü ateş yok, çünkü bu malzemeyi pişirecek  ateşin yok,tadı ,tuzu biberi yok,  üfleye püfleye nereye kadar. Üstelik zamanında şahane filimler arasında arada bir başını kaldıran zevzekliklerin,  çapakların bu yavan yemek içinde iyice göze batıyor.Anlayacağınız Tarantino yine bir Tarantino filmi yapmak istemiş (hoş Tarantinofilmi yapıcak Nuri bilge Ceylan filmi mi yapsın bu yaştan sonra,)  ama artık enerji o ateşli anlatım o arkasındaki şehvetli anlatma tutkusu yok. Çiğ malzeme ile kalakalıyorsunuz ve malzemeyi harlayacak bir gıdım ateş niyetine elimizde mahcup bir ifade ile eski filmlerini övmek kalıyor. Bilirsiniz sevilen bir yönetmenin beğenilmeyen yeni bir işi karşısında gönül el vermez onu eleştirmeye dolaysıyla  eski işlerinden parça parça –seri köz getir –  övgüler  taşınır ya, biz de önce  öyle yaptık. Ama nereye kadar. Kısacası hayranlarını asla tatmine edecek bir film değil. Peki ya Tarantino’yu ilk kez izleyecek olanlar ne yapsın?

Tarantino’yu tanımamış,izlememiş bir insan evladı bu filmle başlasa diğer sekiz güzel filmini  çöpe atar Filmim olsa CV’me yazmam dediğimiz birf ilimle başlanılmaz. Gerçek bir  analiz yerine öznel bir değerlendirmeleri dizip dizip ipe oldum şimdi ama gerçek analiz de varız nerden başlasak ki. Filmdeki hikaye içindeki hikaye arasındaki dikiş yerlerin belirgin ve irrite  edici olması, eril ve erkeksi bir erkek ahlakın dönüp kendi pohpohlayıp kendi trajik yazgısını tüm yazgıların üstünde tutup bir de salya sümük ağlaması – ya sen Tarantino’sun kulluğu öğrendik- insanlık tarihinin en parlak dönemi olan altmışlı yılların sonundaki özgürlük bakiyesine nefretle bakmak, Bruce  Lee gibi bir figürü madara etmesi, kadın nefreti….uzar gider. .Kısacası Tarantino mahvetmiş  

 

Gitmeyin, görmeyin, bana teşekkür edin

Barbie™ Fashion Closet

yazar

Uzun süredir çeşitli isimler altında birçok dijital yahut matbu platformlarda yazılar yazıyorum. Yazılarımın az da olsa maddi bir dönüt alması fikri bana cazip geldi üstelik birilerine ulaşmak onlara kendini okutmakta cabası bu yüzden burdayız.