Sitemi Yandex Webmaster Tools'a Nasıl Ekleyebilirim?

Logo
Sitemi Yandex Webmaster Tools'a Nasıl Ekleyebilirim?
  • 1162 Okuma
  • 0 Yorum

                Her arama motorunda bir webmaster aracı olduğu gibi Yandex’te de bir webmaster aracı vardır. Peki bu webmaster aracına sitenizi nasıl kayıt edebilirsiniz? Yandex Webmaster’a sitenizi kaydetmek oldukça kolaydır. Webmaster araçları size web siteniz hakkında bilgileri arama motoru kaynaklarına göre vererek sitenize gelen ziyaretçiler ile ilgili analizler yapmanıza olanak sağlamaktadır. Aynı şekilde web sitelerinizin birçok arama motoru ayarlarını bu araçlar yardımı ile yapabilmektesiniz. Yandex’in son yıllarda köklü bir değişikliğe giderek Türkçe dil desteğini tüm platformlarından kaldırması sebebiyle Türk kullanıcılarını biraz üzerek işlerini zorlaştırmıştır. Şimdi size  web sitenizi Yandex webmaster aracına nasıl kayıt yapabileceğiniz  hakkında bilgileri verelim.

Yeni Yandex Webmaster tasarımını nasıl kullanabilirim?

Yandex

                Yandex Webmaster aracına giriş yapabilmek için ilk olarak bir Yandex hesabınızın olması gerekmektedir. Eğer bu hesaba sahipseniz Google arama motoruna “yandex webmaster” yazarak aratmalısınız. Sonrasında çıkan ilk sayfaya giriş yaparak üyelik bilgilerinizi girmelisiniz. Sonrasında aşağıda bulunan adımları takip etmenizde fayda var.

Adım 1: Yandex Site Doğrulama Kodu Almalısınız.

Yandex

                Önünüzde açılan sayfada meta doğrulaması yapmanız için bir kod verilecek. Bu kodu kopyalayarak sitenizin tema dosyasında <head> etiketlerinin arasına yapıştırıp kaydetmeniz gerekecektir. Bunun ardından yaptığınız doğrulama başarılı ise siteniz kullanıcı adınızla giriş yaptığınızda Yönetim Araçlarının bulunduğu kısımda listelenecektir.

UYARI ! : Eğer Yandex doğrulamasında karşınıza bir sorun çıkıyor ise sitenizin robot.txt dosyasını kontrol ederek yandex botlarının sitenize girmesini engelleyip engellemediğine bakmanız gerekmektedir.

Eğer herhangi bir hata ile karşılaşmadıysanız artık çok kolay bir şekilde siteniz ile ilgili istatistikleri ve bunun gibi birçok eklentiye kolayca ulaşabilirsiniz. İhtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgilere sağ tarafta açılır panelden ulaşabilirsiniz.

Adım 2: Site Haritasını Yandex İle Paylaşmak

                Site haritanızı Yandex ile paylaşmak tamamen sizin yararınıza olacaktır. Siteniz daha çabuk indexlenecek ve robot.txt dosyanızda eğer hata bulunuyor ise bu hataları görebileceksiniz. Site haritanızı yandex ile paylaşmak için “İndexing” sekmesine giderek “Sitemap Files” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Son olarak karşınıza çıkan kısıma sitemap.xml bağlantısını ekleyerek işlemi sonlandırmalısınız.

 

 

Gboard

yazar
Kalfa

Burak Mehel