‘Smellfie’ dönemi: İnternetten koku gönderilebilecek!

Logo
‘Smellfie’ dönemi: İnternetten koku gönderilebilecek!
  • 495 Okuma
  • 0 Yorum

‘Smellfie’ dönemi: İnternetten koku gönderilebilecek!

Silikon Vadisi’nin en dikkat çekici girişimci kuruluşlarının başında gelen ABD’li şirket AromyxAromyx, ‘EssenceChip’ adını verdiği yeni nesil çipi sayesinde kokuları dijitalleştirdiğini duyurdu. Her geçen gün yeniliklerle bizi bir ileri boyuta taşıyan internet sadece yazı ve görüntülerin dolaştığı bir yer olmaktan çıkıyor. Artık kokuların da duyulabildiği bir platform olarak karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

İnsanın sahip olduğu beş duyusunu kopyalayıp cep telefonuna sığdırmaya yönelik yarış sürüyor. Görmeyi fotoğraf özelliği, duymayı mikrofon ve dokunmayı da ekran üzerinden dijitalleştiren şirketler şu sıralar koku alma özelliğimizi dijitalleşmek için çalışıyor.
Bu konuda en iddialı şirketlerin başında ise ABD’li Aromyx geliyor. Silikon Vadisi’nin en dikkat çekici girişimci kuruluşlarının başında gelen şirket, geliştirdiği yeni nesil bir teknolojiyle insanların koku alma duyularını dijital olarak kopyalayabileceğini açıkladı.

‘SMELLFIE’ DÖNEMİ BAŞLIYOR

Kokunun dijitalleşmesiyle artık ‘smellfie’ (koku çekim) dönemi başlayacak. Selfie olarak bilinen ‘özçekim’ önce insanların sonra da yemek görüntülerinin internette paylaşılmasına neden oldu.
Buna göre şirketin insanın koku alma reseptörlerini kopyalayarak tasarladığı ‘EssenceChip’ adlı bir çip kokuları kimyasal olarak algılıyor. Ardından elde edilen veriler yazılımlar yardımıyla üç boyutlu olarak dijitalleştiriliyor.
Böylece kokular başta sabit bilgisayarlar ve akıllı telefonlar olmak üzere her türlü cihazla internet üzerinden gönderilir hale gelirken aynı zamanda yapıları da istenildiği gibi değiştirilebiliyor.
İlk etapta sabit bilgisayarlarda kullanılması planlanan sistem renkli yazıcı gibi çalışan ek donanımlar gerektirecek. Aynı gelen fotoğrafın renkli yazıcıda yazdırılması gibi mail yoluyla gelen kokular da içinde 4-5 farklı kimyasal madde bulunan kartuşların yardımıyla üretilecek. Aromyx’in asıl hedefi ise hem kokuları algılayan ‘EssenceChip’i hem de gelen kokuları püskürten teknolojiyi bir an önce küçültüp cep telefonlarına sığacak ölçülere getirmek.Aromyx’in bilim grubu lideri Dr. Bill Harries ve şirketin CEO’su Chris Hanson kullanıcıların koku tercihlerini pazarlayarak servet kazanmayı planlıyor.

KOKU VE TADI KOPYALAMA NASIL YAPILIYOR?

Dr. Bill Harries insanın ağız ve burun bölgesinde tat ve koku almaya yönelik en az 800 reseptörün olduğunu söyledi. Bu rakamın çok daha yüksek de olabileceğine işaret eden Harries kendilerinin söz konusu reseptörlerin bir kısmını kimyasal olarak kopyaladıklarını belirtti.
Harries ve ekibi 362 adet reseptörü kimyasal olarak kopyalayarak ‘EssenceChip’ adı verilen bir işlemcinin içerisine yerleştirdi. Kahve gibi güçlü koku kaynaklarının yanına konarak test edilen ‘EssenceChip’ 30 dakika sonunda kokuyu dijital olarak kopyalamayı başardı.
Eskiden fotoğrafların banyodan geçirilmesi sonrası görüntü elde edilmesi gibi dijitalleşmiş koku da benzer bir işlem sonrası istendiği kadar kopyalanabilir hale geliyor.Kaynak : girisimturkiye.com

Citymobil Taxi

yazar
Yamak

C.G.

Ankara Üniversitesi Antropoloji mezunuyum. Şahsına münhasır kişiliğim ile olaylara farklı bakış açılarıyla bakmayı severim.