SpaceX’in Crew Dragon kapsülü için fırlatma durduruldu!

Logo
SpaceX’in Crew Dragon kapsülü için fırlatma durduruldu!
  • 803 Okuma
  • 0 Yorum

Elon Musk'ın şirketi SpaceX'in iki astronotu (Douglas Hurley, Robert Behnken) uzaya gönderme planı hava şartları nedeniyle iptal edildi. SpaceX Crew Dragon uzay aracı, NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'ndeki tarihi Launch Complex 39A'dan SpaceX Falcon 9 roketinde fırlatılacaktı.

ABD'li girişimci Elon Musk tarafından 2002 yılında kurulan uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, yıllar süren çalışmaların sonunda bu akşam ilk kez uzaya astronot gönderecekti. Ancak hava şartları nedeniyle planlanan fırlatma gerçekleştirilemedi. Falcon 9 roketinin fırlatılmasının yeniden deneneceği tarih açıklandığında sayfamızda olacak.

UÇUŞ DURDURULDU

Falcon 9’un fırlatılmasına 00:16:54 dakika kala geri sayım durduruldu. Uzay aracının hava şartları nedeniyle iptal edildiği açıklandı. Kapsül içerisinde öncelikle basınç düzenlemeleri yapılacak, sonrasında güvenli şartlar sağlandığında astronotlar roketten/kapsülden indirilecek. Uzay aracının yeniden uçuşa hazırlanacağı tarih ve saat belli olduğunda sayfamızda olacak.

CREW DRAGON’UN UZAY YOLCULUĞU CANLI YAYINLANDI

ABD'li astronotlar Doug Hurley ile Bob Behnken'i Uluslararası Uzay İstasyonu'na götürecek olan Crew Dragon isimli kapsül, Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'ne (NASA) ait Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden Musk'ın şirketi tarafından üretilen Falcon 9 roketiyle fırlatılacak. Fırlatma işlemi bu akşam Türkiye saatiyle 23.30'da yapılacaktı ancak olumsuz hava şartları nedeniyle fırlatma iptal edildi.

UZAY YOLCULUĞUNDA DÖNÜM NOKTASI

Söz konusu kapsülün başarıyla yolculuğunu tamamlaması, uzay yolculuğunun daha uygun fiyatlı olması için yapılan çalışmalar açısından da dönüm noktası olacak.

Yolculukta yer alacak astronotlardan 53 yaşındaki Hurley, “Bob ile birlikte beş yıldır bu programa hazırlanıyoruz” dedi.

Uzay yolculuklarını ticarileştirmeyi teşvik etmek isteyen NASA, uzay kapsülü yapımı için SpaceX'e 3,1 milyar dolar, Boeing'e 4,5 milyar dolar vermişti. Boeing'in CST-100 Starliner kapsülünü 2021'e kadar fırlatması beklenmiyor.

SpaceX, Crew Dragon kapsülünü astronotsuz olarak geçen yıl başarıyla uzay istasyonuna fırlatmıştı.

ABD astronot canlı canlı yayın Dolar NASA Perşembe söz Türkiye uzay YouTube

yazar

İyi bir yazar. Aslında sizin düşündüğünüz tarz da bir yazar değil, tam tersine bir yazılım mühendisi :) Azbucuk tükkanın sahibi.