SpaceXten Dikkat Çekici Kargo Fırlatması

Logo
SpaceXten Dikkat Çekici Kargo Fırlatması
  • 952 Okuma
  • 0 Yorum

# ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi olan SpaceX geçtiğimiz günlerde Uluslararası Uzay İstasyonuna 3 tonluk dikkat çekici bir kargo mekiği fırlattı...

# NASA yaptığı açıklamada, SpaceXin Dragon kargo mekiği şirketin ürettiği Falcon9 rokatiyle Cape Canaveral Uzay Üssünden fırlatıldı.


# Hassas ölçümler sonucu yapılan fırlatma şiddetli rüzgar nedeniyle planlanandan bir gün sonra gerçekleştirildi.


# 3 tonu bulan kargo içerisinde 

-uzay ortamında yapılacak kas deneyleri için normal bir fareden daha kaslı :) (süper fare) denilen fareler ama bence sportif fareler denmeli kaslı olduklarından dolayı:)

-astronotların duygularına duyarlı  Cimon adı verilen yapay zekaya sahip robot ( Uzay Yolcuları isimli bilim kurgu filminde sanırım böyle bir robot vardı )

-bira mayalamak üzere arpa taneleri bulunuyor ( deny için mi yoksa astronotlar yılbaşına hazırlık mı yapıyor tam anlayamadım  :)

-uluslararası uzay istasyonunda bulunan 6 astronot için yılbaşı hediyeleri.... bulunuyor.


# Mekiğin, istasyona pazar günü ulaşması bekleniyor. 


Bu, SpaceX'in Uluslararası Uzay istasyonuna gönderdiği 19. kargo mekiği oldu.


# NASA, Rus Federal Uzay AJANSI , Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansının ortak projesi olan uluslarası uzay istasyonunda farklı ülkelerden 6 kişilik mürettebat dönüşümlü görev yapıyor.


 3 Amerikan, 2 Rus ve 1 İtalyan astronot.


# SpaceX  "Ticari İkmal Hizmetleri" programı kapsamında Dragon kargo mekiğiyle uluslararası uzay istasyonuna ( ikmal malzemeleri ) taşıyor. 


# İstasyondaki (görevliler), Rus yapımı "Soyuz" mekikleriyle taşınıyor.

yazar

Bilim-Teknoloji ve Güncel bilgi takipçisi