Sudan Elektrik Nasıl Üretiliyor? Hidrojen Enerjisi Nedir?

Logo
Sudan Elektrik Nasıl Üretiliyor? Hidrojen Enerjisi Nedir?
  • 163 Okuma
  • 0 Yorum

 

Bu konuya başlarken size söylemek istediğimiz şey, sudan direk olarak elektrik üreteyeceğinizdir. Ama bunun tam aksine barajlarda elektrik üretimi durgun su hacminden yararlanılarak elektrik enerjisi üretiliyor. Bunun yanı sıra dalga enerjisi ve gelgit enerjisi ile elektrik üretebilirsiniz. Şimdi bu konuyu biraz daha detaylandırarak Barajlarda Elektrik Nasıl Üretiliyor? konusuna açıklık getirelim.

Hidrojen Enerjisi Nedir?

Hidrojen’in doğada en fazla bulunan element olması sebebiyle bu yöntemler ile de elektrik üretimi gerçekleştirilebiliyor. Fakat çok bulunabilmesine rağmen hidrojenden doğrudan elektrik üretimi gerçekleştirilemiyor. Elektrik üretimi için saf hidrojen bulunması gerekiyor. Hidrojen doğada birleşik halde bulunduğu için günümüzde saf hale çevirmek için kullanılan en önemli yöntemlerden biri elektrolizdir. Elektroliz yönteminde su H ve OH iyonlarına ayrılarak saf hidrojen elde edilir. Fakat bu işlem zor ve maliyetli olduğu için kolay kolay tercih edilmez. Gelecek yıllarda bu işlemin maliyeti daha düşük seviyelere indiğinde yenilenebilir enerji kaynaklarının arasına hidrojen enerjiside eklenecek ve doğadan elektrik üretme yöntemlerinden en önemlisi durumuna gelecektir.

Hidroelektrik Santraller ve Elektrik Üretimi

Hidroelektrik enerjinin kökeninde durgun bir su kütlesi vardır. Barajlarda biriktirilmiş durumda olan sular baraja monte edilmiş bir yapıda duran dik borulardan aşağı doğru iner. Boruların dik şekilde olmasının amacı tamamen kinetik enerji üretimi ile alakalıdır. Dik borudan aşağı doğru hızla inen su kinetik enerji kazanır.  Güç kazanan su kitlesi baraj kapaklarına sabitlenmiş olan türbinleri harekete geçirerek buradan da mekanik enerji elde edilir. Bu enerji barajda bulunan jeneratörlere iletilerek buradan elektrik üretimi sağlanır.

HES

Hidroelektrik Santrallerin Ne Gibi Zararları Var?

Bu konuda en fazla etkilenen bölgeler akarsular ve doğal kaynaklardır. Direk olarak bu yerlerden su çekildiği için çevrede bulunan köylerin sulama ihtiyaçları zamanla giderilemeyecek hale geliyor. Bunun yanı sıra o akarsu ve doğal kaynaklarda yaşam faaliyetlerini sürdüren birçok canlı zarar görüyor. Aslında doğaya doğrudan zararı olmasa bile dolaylı yoldan zarar vermiş oluyor. Bu sebeple hidroelektrik santralleri ülkemizde ve dünyada kolay kolay hoş bir tepki ile karşılaşmamaktadır.

 

 

 

yazar
Kalfa

Burak Mehel

Azbucuk nasıl çalışır?

Azbucuk.com'a Üye ol sayfamızda ücretsiz üye olabilirsiniz, üye olduktan sonra içerikler girebilirsiniz. Unutmayın her girdiğiniz içerikler sitesinden özgünlük kontrolleri yapılır ve %60'ın üzerindeki içerikler onaylanacaktır. Onay işlemleri tamamlandıktan sonra anında 3 TL, 6 TL ve 9 TL içerik başına ücret kazanacaksınız. Kazandığınız bu ücretler hesabınıza aktarılır, 200 TL ödeme eşiği tamamlandığında sisteme kayıt etmiş olduğunuz IBAN hesabına gönderilmektedir.


Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma