TARİHE GÖMÜLEN DENİZ HALKLARI KİMLERDİR

Logo
TARİHE GÖMÜLEN DENİZ HALKLARI KİMLERDİR
  • 1232 Okuma
  • 0 Yorum

MÖ 2. bin yılın yaklaşık bir yüzyıl boyunca, “Deniz Halkları” olarak bilinen gizemli bir deniz savaşçısı grubu Akdeniz’e çok zarar verdi. “Savaş gemilerinde denizden geldiler. Güçlü Hitit İmparatorluğu'nu bile devirmiş olabilirler, ancak tarihte bıraktıkları silinmez izlerine rağmen, bilim adamları kültürleri ve milliyeti hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyor.
Tarihçilerin Deniz Halkları hakkında sahip olduğu çok az bilgi, özellikle  eski mısırlılar  başta olmak üzere, kendilerine karşı savaş yapan medeniyetlerden geliyor  
Referanslardan biri, esrarengiz denizcilerin 6.000'ini öldürdüğünü iddia eden Mısırlı firavun Merenptah'ın saltanatına aittir. Daha da ayrıntılı bir açıklama, M.Ö. 1170 yıllarında Deniz Halklarına karşı bir dizi felaket savaşı yapan Ramses III'  ile  geliyor. 
Deniz kavimlerinin işgalinin kanıtı olarak, III. Ramses’in Mezar Tapınağı Medinet Habu’daki bir yazıt gösterilmişti. MÖ. 1180’e tarihlenen yazıt, komşu Levant krallıklarının ve uluslararası ticaretin çöküşü için Deniz Kavimleri’ni sorumlu tutan teorinin temelini oluşturdu.
Kökenleri ne olursa olsun, Deniz Halkları M.Ö. 12. yüzyılın ortalarında Mısır'a fetih niyetiyle geri döndü. Savaş, Mısır'ı büyük ölçüde zayıflattı, ama aynı zamanda Deniz Halklarının da sonunu  getirdi. Kesin bir şekilde mağlup edildikten sonra, bugün hala devam eden bir gizemi geride bırakarak tarihten yok oldular.