Tarihte Bugün 28 Mart 2020

Logo
Tarihte Bugün 28 Mart 2020
  • 765 Okuma
  • 0 Yorum

Merhaba arkadaşlar bugün tarihte bugün köşemden hepimize merhaba.Siz bu yazıyı ne zaman okursunuz bilmiyorum ama bugün takvimde 28 Mart 2020 yazmakta.Hadi buyurun 28 Martta dünyada neler olmuş hep beraber inceleyelim.


                                                                                             28 Mart 2020


28 Mart 1862 -1926 Nobel Barış Ödülü'nü Alman devlet adamı Gustav Stresemann'la paylaşan Aristide Briand dünyaya geldi


Aristide Briand kimdir?

Küçük bir burjuva ailesinde, Loire-Atlantique'deki Nantes şehrinde dünyaya geldi. 1877'de Jules Verne ile yakın bir arkadaşlık kurduğu Nantes Lycée'ye katıldı.Hukuk okudu ve kısa süre sonra kendisini en gelişmiş hareketlerle ilişkilendirerek, Syndicalist dergisi Le Peuple'de yazılar yazdı ve bir süre Lanterne'yi yöneterek siyasete girdi.

Aynı zamanda sendikaların kurulması için harekete geçti ve 1894'te Nantes'teki emekçiler kongresinde Jules Guesde'nin taraftarlarına karşı işçi sendikası fikrinin kabulünü sağladı. O tarihten itibaren Briand, Fransız Sosyalist Partisinin liderlerinden biriydi. 1902'de birkaç başarısız girişimden sonra milletvekili seçildi. Gericili Milletvekillerini kontrol etmek için Sol'un Blok olarak bilinen birliğine güçlü bir taraf olduğunu ilan etti.

Briand, Milletvekilleri Odası'nda kariyerinin başlangıcından itibaren, kilise ve devletin ayrılması sorunuyla meşguldü. 1905 tarihli ayrılma yasasının hazırlanmasıyla görevli komisyonun muhabirliği görevine atandı ve raporu bir anda önümüzdeki liderlerden biri olarak işaretledi. Projesiyle ancak hafif değişiklikler yaparak ve taraftarlarının desteğini aldığı partileri bölmeden sürdürmeyi başardı.

Ayrılma yasasının başlıca yazarıydı, fakat hazırlanmakla yetinmediyse de uygulamayı diledi. Maurice Rouvier bakanlığı, Briand'ın sorumlu olmadığı yasanın bir maddesi olan kilise mülkünün stoklarının alınması sırasında rahatsızlıklara izin verdi. Jaurès'e karşı, Sosyalistlerin reformların her alanında radikallerle aktif olarak iş birliği yapması ve ideallerinin eksiksiz şekilde yerine getirilmesini beklemede uzak durmamaları gerektiğini savundu. Kendisi ateistti.

1887 yılının Temmuz ayında Le Trait d'Union'daki köşkte bir mason oldu, ancak meclis tekrarlanan taleplerine rağmen adını kaydetmedi. Köşkü 6 Eylül 1889'da kendisine "değersiz" ilan etti. 1895 yılında o, 1893 yılında kurulan loca Les Chevaliers du Travail'e katıldı.

Üçüncü Fransız Cumhuriyeti döneminde Fransa başbakanı olarak on bir dönem görev yaptı ve 1926'da Nobel Barış Ödülü'nü kazanan bir Fransız devlet adamıydı.


28 Mart 1941 Virginia Woolf Sussex'te evinin yakınında kendisini Ouse Irmağı'na atarak intihar etti. 


Virginia Woolf kimdir?

1882'de Londra'da dünyaya gelen Virginia Woolf, Victoria devri'nin tanınmış yazarlarından Sir Leslie Stephen'ın kızıydı. Annesi ve babası daha önce başkalarıyla evlenmişler, dul kaldıktan sonra ise bir araya gelmişlerdi. Her ikisinin de ilk eşlerinden çocukları vardı. Sir Leslie Stephen'ın ilk eşi, ünlü romancı William Makepeace Thackeray'nın kızıydı. Thackeray'nın eşi akıl hastası olduğundan, Leslie Stephen'ın bu kadından olan kızı Laura, anneannesine çekmiş, yirmi yaşında bir akıl hastahanesine kapatılmıştı. Virginia'nın annesi Julia Duckworth ile Leslie Stephen'ın beş çocukları oldu. Yaş sırasıyla Vanessa, Julian, Thoby, Virginia ve Adrian. Virginia on üç yaşındayken annesi ansızın ölmüştür. Woolf, o yıllarda kadınların ikinci planda kalması nedeni ile okula gönderilememiş fakat babası yardımı ile kendini geliştirmiştir.

Kızkardeşi Vanessa Bell daha küçük bir yaşta iken bir ressam olmaya, Virginia Woolf ise bir yazar olmaya karar verir. Kendisini babasının kütüphanesinde geliştiren Virginia Woolf, 1895'te bir gazetede kısa hikâyelerini yayınlatır.

Özellikle, Viktorya tarzı yaşamaya karşı olan Virginia Woolf, yazılarında da bundan bahseder.

Virginia Woolf 1912 yılında Leonard Woolf ile evlenmiştir. Leonard Woolf eşi için bir basımevi kurmuştu ve bu da Virginia Woolf'un yazdığı kitapları yayımlatması için bir fırsat olmuştu.

Perde Arası romanını yazdığı sıralarda artık kendini yeterince yetenekli hissetmiyor, yeteneğini kaybettiğini düşünüyordu. Her gün savaş korkusu ve yeteneğini kaybetmenin vermiş olduğu stres, dehşet ve korku sonucu ruhsal bunalıma girmiş, 28 Mart 1941’de içinde bulunduğu duruma daha fazla dayanamayıp evlerinin yakınlarında bulunan Ouse nehrine ceplerine taşlar doldurarak atlayıp intihar etmiştir. Virginia Woolf, geride iki intihar mektubu bırakmıştır. Birisi kardeşi Vanessa Bell'e diğeri ise kocası Leonard Woolf'a.

Leonard Woolf'a, 18 Mart 1941

"Sevgilim, yine çıldırmak üzere olduğumu hissediyorum. Yaşadığım o korkunç anlara geri dönemem artık. Ve ben bu kez iyileşemeyeceğim. Sesler duymaya başladım. Odaklanamıyorum. Bu yüzden yapılacak en iyi şey olarak gördüğüm şeyi yapıyorum. Sen bana olabilecek en büyük mutluluğu verdin. Benim için her şey oldun. Bu korkunç hastalık beni bulmadan önce birlikte bizim kadar mutlu olabilecek iki insan daha düşünemezdim. Artık savaşacak gücüm kalmadı. Hayatını mahvettiğimin farkındayım ve ben olmazsam, rahatça çalışabileceğini de biliyorum. Bunu sen de göreceksin. Görüyorsun ya, bunu düzgün yazmayı bile beceremiyorum. Söylemek istediğim şey şu ki, yaşadığım tüm mutluluğu sana borçluyum. Bana karşı daima sabırlı ve çok iyiydin. Demek istediğim, bunları herkes biliyor. Eğer biri beni kurtarabilseydi, o kişi sen olurdun. Artık benim için her şey bitti. Sadece sana bir iyilik yapabilirim. Hayatını daha fazla mahvedemem. Bizim kadar mutlu olabilecek iki insan daha düşünemiyorum."


20 Mart 1967 Gazeteci, yazar Ethem İzzet Benice, İstanbul'da vefat etti.


Ethem İzzet Benice kimdir?

Ethem İzzet Benice (1903, İstanbul – 28 Mart 1967, İstanbul), yazar, gazeteci ve milletvekili.

İstanbul’da 1903 yılında doğdu. İlk öğrenimini İstanbul Kasımpaşa Cezayirli Gazi Hasan Paşa mektebinde, ortaöğrenimini İskilip Rüştiyesi'nde tamamladı.  Önce   Galatasaray Lisesi ne devam etti. Daha sonra ise Kabataş Erkek Lisesi'ne giderek liseden mezun oldu.  Liseden sonra Yüksek Deniz Ticaret Okulu’na devam eden Benice gazeteciliğe öğrencilik yıllarında başladı. 

 

 1920 yılında Tevhid-i Efkâr Gazetesinde gazteci olarak başladı.  İlk romanı 1927 yılında yayımlandı. “ Yakılacak Kitap” Daha sonraki yıllarda  İkdam, Zaman, Açık Söz, Son Telgraf ve Gece Postası gazetelerinin sahibi oldu. Çıkardığı bu gazetelerde de başyazar olarak yazıları yayımlandı.

 

Bu yıllarda popüler romancılık denen türde romanlarını yazmayı da sürdürdü.  Gazetecilik yaparken  siyasete atıldı. TBMM’de 6.Dönem (Ara Seçim) CHP  Kars milletvekili oldu. (1939–1943) ve 8.Dönemde ise CHP den Siirt (1946–1950) milletvekili olarak TBMM de yer aldı. DP iktidarından sonra milletvekili olarak parlementoya giremedi. Siyasetten ayrıldıktan sonra. Dört yıl öğretmenlik ve Şehir Meclisi üyeliği görevlerinde bulundu. Son Saat ve Milliyet gazetelerinde yazıları çıkmaya başladı. 

Halk tarafından beğenilen, sanat değerine önem vermediği, popülsit romancılık tarzındaki romanları ile tanındı. Konusu  aşk ve mâcerâ olan  romanlar yazdı. Bu romanları defalarca baskı gördü. Fakat Edebiyat tarihçileri tarafından beğenilmediği için romancılar listelerinde adına pek  yer verilmedi.  Romanları üzerinde akdemik çalışmalar yapılmadı.  Romanlarının bazıları filme  de alındı “  Yakılacak Kitap “ , “ Beş Hasta Var” 

 

Yakılacak Kitap en ünlü eseri oldu. 28 Mart 1967, İstanbul’da öldü. 
-Eğer isterseniz göz atmanız gereken ama buraya yazmadığım önemli olayları da şuraya bırakıyorum. Eğer yukarıdaki bilgiler size yeterli gelmediyse şu konulara da göz atabilirsiniz..28 Mart 1970 Ege'de şiddetli bir deprem oldu. Kütahya'nın Gediz ilçesinde evlerin yüzde 80'i yıkıldı,1086 kişi öldü..

.28 Mart 1973 ''Baba'' (1972) filmindeki rolüyle en iyi erkek oyuncu dalında Oscar ödülüne layık görülen Marlon Brando, sinema sektörünün Kızılderililere karşı tutumunu protesto ederek, ödülü reddetti.

.28 Mart 1939 Madrid General Fransisco Franco'nun faşist güçlerinin eline düştü. İspanya İç Savaşı sona erdi.

.28 Mart 1988 Türkiye'de kendisine ilk kez yapay kalp takılan kişi Halit Şahin öldü.

.28 Mart 1962 Ekim 1960'da askeri yönetimce görevlerinden uzaklaştırılan 147 öğretim üyesinin görevlerine dönmelerine olanak sağlayan kanun, Millet Meclisi'nde kabul edildi.

.28 Mart 1966 Nazım Hikmet'in Dört Hapishaneden adlı kitabı toplatıldı.

yazar
Yamak

ilhan bayrak

Geçmişi bilmeden Geleceği yorumlayamazsın. Tarihi çevir :)