TARIMSAL ÜRETİM KONUSUNDA REHBERLİK

Logo
TARIMSAL ÜRETİM KONUSUNDA REHBERLİK
  • 431 Okuma
  • 1 Yorum

ücretsiz vpn

Benim hala umudum var...

Gök yüzünde var olan güneş yer yüzünü aydınlattıkça, yere düşen tohumlar kök atıp toprağa tutundukça ve gökyüzüne yönelen yeşil yapraklar, bile isteye soldurulmadıkça benim hala umudum var. 

Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinde temel olarak belirlenen sütunda, giyinmek ve yemek içmek ihtiyaçlarını karşılayan tarımsal üretimin anlaşılması bizi sadece yaşamak konusunda değil ekolojimizi anlamak konusunda da önemli mesafeler kat etmemizi sağlayacaktır. 

Ben bir ziraat mühendisiyim. Ben ve benimle beraber yaşayan tüm canlıların ihtiyaç duyduğu enerjinin temel kaynağının güneş olduğunu, güneş ışınlarının yer yüzünde yaşayan tüm canlıların kullanabileceği fora dönüştürülmesinde de yeşil bitkilerin yüksek oranda pay sahibi olduğunu biliyorum. İnorganik maddeleri bir fabrika gibi bir araya getirerek benim, senin ve beslediğin evcil hayvanların gibi canlıların gıdasının yapı taşı sayılan organik maddelerin bitkiler tarafından oluşturulduğunu biliyorum. Ve aynı bindiğin araçta yakılan petrol ürününün oksijen ile yakılarak ortaya çıkardığı enerji ile hareketi gibi vücudumun hareketlerinin tamamında yakıt olarak aldığım bu organik maddelerin yine nefes yoluyla aldığım oksijen ile yakılarak ortaya çıkan enerjinin kullanımıyla gerçekleştirildiğini de biliyorum. 

Gözümün önünde cereyan eden hayat beni buraya getiren bu ve benzeri temel döngülerden ibaret ve bu hayattı gelecekte de sürdürmem bahsi geçen bu ve benzeri temel döngülere bağlı. Ancak ülkemiz tarım potansiyeline rağmen adım başı karşılaştığımız yaklaşım hataları var olan bu potansiyelin ne yazık ki heba olasına neden oluyor. Sahilde güneşlenirken güneş enrjisini absorbe eden tenimiz bronzlaşır ve tatil yaptığımızı bakan herkese ifşa bazen hoşumuza gider. Yani çıplak tenimizin dahi bünyesine alabildiği güneş enerjisi gibi bir değer çıplak toprak tarafından kullanılamaz ve özellikle beton yüzeyler bu enerjiden faydalanamaz. Yer yüzüne düşen ışığın sadece yüzde 1 ila 1,5 lik bir kısmının yer yüzünde kaldığını ve bahsi geçen bitkilerin bu enerjiyi tutarak taşınabilir forma çevirerek bütün canlıların hizmetine sunduğunu düşünürsek. 

Tarım ve tarımsal üretimin dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar için sahip olduğu önemi anlatmaya çabaladım. Bu ve benzeri binlerce mekanizmayı anlamamızı sağlayan bir mesleği icra ettiğim için çok mutluyum. Ancak muhataplarımızın hemen hemen tamamının belli başlı kısır sorunların içerisinde hapsolmuş olması, çözüm yolunda inançlarını yitirmiş olması beni düşündürüyor. Çeşitli teşebbüslerde bulunarak Rabbim'in nasip ettiği bilgiyi geliştirmek ve öğrendiklerimi aktararak bilinç düzeyinin arttırılmasını sağlamak adına çabaladım. Kısır döngüler, ön yargılar ve basit çekişmelere kurban giden eylemlerimin daha geniş kitlelere ulaşa bilmesi adına değişik platformlarda elimden geleni yaptım. Yapmaya da devam edeceğim. Bir ziraat mühendisinin kullanılacak ilaca, bitki besleme ürününe, arazi işleyecek alet edevata, sulama sistemine, ilaçlama metoduna karar vermekten öteye yapması gereken şeyin, tarımsal üretim modellerini en ekonomik şekilde değiştirmek geliştirmek olduğunu biliyorum. Ben mesleğimi bu çerçevede icra etmek istiyorum. Ve her şeye rağmen inanıyorum ki Tarım benim yaşadığım şehrin, şehrin bulunduğu bölgenin, belgemi kapsayan ülkemin ve bütün dünyanın umudu. Ben herşeye rağmen umudumu kaybetmiyorum. İşini en iyi yapmanın gayreti içerisinde olduğum her gün huzur içinde uyuyacağımı biliyorum. Tüm insanlığın bir araya geldiği iki değerden ilki Tanrı diğeri ise Tarım dır. İnandığın yaratıcıya yönelmek ve ona ibadet edip huzur aramak çoğunlukla insanları bir araya getirir ve tarım da benzer bir etki ile insanların bir arada olmasını sağlar. Ekiliş alanlarının henüz artmadığı veya arttırmak adına yapılan model uygulamaların ekonomik olarak kurulum maliyetlerinin yüksek olduğu yani eklebilir tarlaların artmadığı bir dünyada yaşıyoruz. Tarlalarımızın miktarını arttıramıyorsak artan dünya nüfusunu beslemek için ilgili alanların verimlerini korumak ve hatta arttırmak, hastalık zararlılara karşı korumak elzemdir diyorum ve  Umudumu kaybetmiyorum...   

Yorumlar (1)

  1. yazar
    Ziyaretçi

    Hüseyin ERCAN - 8 ay önce

    Değerli meslektaşım Mustafa Celalettin. Tarım alanında çalışmalarında başarılar diliyorum.

ücretsiz vpn

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma