Taze Aloe Vera Nasıl Kullanılır

Logo
Taze Aloe Vera Nasıl Kullanılır
 • 158 Okuma
 • 0 Yorum

Aloe vera nedir?

Aloe vera, binlerce yıldır çeşitli sağlık koşullarını tedavi etmek için kullanılan tıbbi bir bitkidir. Ayrıca verayı doğrudan bitkiden kullanmak genellikle güvenlidir veya jel formunda satın alabilirsiniz.

Aloe vera kremleri, jelleri ve merhemleri, aloe veraleave'lerde bulunan berrak jeli içerir. Bu ürünler, çeşitli cilt durumlarını tedavi etmek için topikal olarak uygulanabilir. Aloe, sağlığı ve zindeliği geliştirmek için dahili olarak almak üzere kapsül veya sıvı formda satılmaktadır.

Aloe veranın nasıl kullanılacağını ve olası yarar ve risklerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Bitki nasıl hasat edilir

Jel ve meyve suyu için bir aloe bitkisi hasat etmek nispeten kolaydır. En az birkaç yaşında olan olgun bir bitkiye ihtiyacınız olacak. Bu, aktif bileşenlerin daha yüksek bir konsantrasyonunu sağlar.

Aynı bitkinin yapraklarını kesmeden önce de birkaç hafta beklemek isteyeceksiniz. Sık sık aloe vermeyi planlıyorsanız, dönüşümlü olarak birkaç bitkiye sahip olmak isteyebilirsiniz.

Aloe bitkinizi jel ve meyve suyu için hasat etmek için:

 • Bitkinin dış kısımlarından kalın yapraklar seçerek bir seferde 3-4 yaprak alın.
 • Yaprakların sağlıklı ve herhangi bir küf veya hasardan arınmış olduğundan emin olun.
 • Onları gövdeye yakın kesin. Yararlı besinlerin çoğu yaprakların dibinde bulunur.
 • Köklerden kaçının.
 • Yaprakları yıkayıp kurulayın.
 • Dikenli kenarları bir bıçakla kesin.
 • Bir bıçak veya parmaklarınızla iç jeli yaprağın dışından ayırın. İç kısımdaki jel, aloenin kullanacağınız parçasıdır.
 • Sarı özün yapraktan süzülmesine izin verin. Bu aloe vera lateksi. Lateksi kullanmayı planlıyorsanız, bunu bir kapta yakalayabilirsiniz. Lateksi kullanmayı planlamıyorsanız, atabilirsiniz.
 • Aloe jelini dilimler veya küpler halinde kesin.

Pürüzsüz aloe jeli istiyorsanız, aloe'yi yaprağın dış kısmından ayırdıktan sonra aloe'yi bir karıştırıcıya koyabilir ve ardından posayı çıkarmak için maddeyi süzebilirsiniz.

Taze aloe jeli nasıl kullanılır

Taze aloe jeli doğrudan cildinize uygulayabilir veya ev yapımı bir güzellik ürünü yapmak için bir tarifi uygulayabilirsiniz. Ayrıca yiyeceklere, tatlılara ve içeceklere de eklenebilir.

Aloe suyu yapmak için her 2 yemek kaşığı aloe jeli için 1 bardak sıvı kullanın. Meyve gibi diğer malzemeleri ekleyin ve içeceğinizi karıştırmak için bir blender veya mutfak robotu kullanın.

Taze aloe jeli dilimlerini tüketmeyi planlıyorsanız, birkaç gün buzdolabında saklanacaktır, ancak en iyisi olabildiğince çabuk tüketmenizdir. Hemen kullanmaya hazır değilseniz, aloe vera jelini her zaman dondurucuda saklayabilirsiniz.

Aloe nasıl kullanılır

Aloe verayı hem topikal hem de dahili olarak kullanmanın birçok yolu vardır.

1. Yanıkları iyileştirir

Yatıştırıcı, nemlendirici ve serinletici özelliklerinden dolayı aloe vera genellikle yanıkları tedavi etmek için kullanılır.

50 katılımcıyla yapılan bir 2013 araştırması, yüzeysel ve kısmi kalınlıktaki yanıkları tedavi etmek için aloe vera jeli kullanan kişilerin yüzde 1 gümüş sülfadiazin krem kullanan gruptan daha iyi sonuçlar gösterdiğini buldu.

Aloe vera grubu daha erken yara iyileşmesi ve ağrıda azalma gösterdi. Artı, aloe vera ucuz olma avantajına sahipti.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak mevcut kanıtlar aloe jelin yanık yarasının iyileşmesinde faydalı olabileceğini gösteriyor.

Güneş yanığı veya başka bir hafif yanığın varsa, bölgeye günde birkaç kez aloe vera sür. Şiddetli bir yanığınız varsa, aloe vera uygulamadan önce tıbbi yardım alın.

2. Sindirim sağlığını iyileştirir

Aloe vera tüketmek sindirim sisteminize fayda sağlayabilir ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) dahil mide rahatsızlıklarını yatıştırmaya ve iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Bir 2018 incelemesi, 151 kişiyle yapılan üç çalışmaya baktı. Çalışmalardan elde edilen sonuçlar, aloe veranın bir plaseboya kıyasla IBS semptomlarını önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermiştir. Daha büyük bir çalışma boyutu kullanılarak daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

Ek olarak, aloe vera, sindirim sisteminizde bulunan ve ülsere yol açabilen H. pylori bakterilerinin büyümesini engellemeye yardımcı olabilir.

Bu tavsiyenin sadece aloe vera için olduğunu unutmayın. Diğer aloe bitkileri zehirli olabilir ve içten alınmamalıdır.

3. Ağız sağlığını destekler

Aloe vera diş macunu ve gargara, ağız hijyenini iyileştirmek ve plağı azaltmak için doğal seçeneklerdir.

2017 tarihli bir araştırmanın sonuçları, bir aloe vera diş macunu kullanan kişilerin ağız sağlıklarında önemli gelişmeler gösterdiğini buldu.

Çalışmaya iki gruba ayrılmış 40 ergen dahil edildi. Her grup günde iki kez ya bir aloe vera diş macunu ya da triklosan içeren geleneksel bir diş macunu kullandı.

30 gün sonra, aloe diş macununun kandida, plak ve diş eti iltihabı seviyelerini düşürmede triklosan diş macunundan daha etkili olduğu bulundu.

Aloe vera diş macunu kullanan kişiler, herhangi bir yan etki yaşamadan daha iyi genel ağız sağlığı gösterdi.

4. Akneyi temizler

Yüzünüzde taze aloe kullanmak sivilceleri gidermeye yardımcı olabilir. Temizleyiciler, tonerler ve kremler dahil sivilce için tasarlanmış aloe ürünleri de satın alabilirsin. Bunlar, diğer etkili bileşenleri de içermenin ekstra faydasına sahip olabilir.

Aloe ile yapılan akne ürünleri cildi geleneksel akne tedavilerine göre daha az tahriş edebilir.

Küçük bir 2014 araştırması, geleneksel akne ilacını aloe vera jeli ile birleştiren bir kremin, hafif ila orta dereceli akne tedavisinde tek başına akne ilacından veya bir plasebodan önemli ölçüde daha etkili olduğunu buldu.

Bu çalışmada, sekiz haftalık bir süre boyunca kombinasyon kremini kullanan grupta daha düşük inflamasyon seviyelerinde ve daha az lezyonda iyileşmeler görülmüştür.

5. Anal fissürleri hafifletir

Anal fissürlerin varsa etkilenen bölgeye gün boyunca birkaç kez aloe vera kremi sürmek iyileşmeyi hızlandırabilir.

2014 yılında yapılan bir araştırma, aloe vera suyu tozu içeren bir krem kullanmanın kronik anal fissürlerin tedavisinde etkili olduğunu buldu. İnsanlar aloe kremini altı hafta boyunca günde üç kez kullandılar.

Ağrı, defeksiyon üzerine kanama ve yara iyileşmesinde iyileşmeler gösterildi. Bu sonuçlar kontrol grubunun sonuçlarından önemli ölçüde farklıydı. Bu araştırma umut verici olsa da, bu araştırmayı genişletmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Aloe vera güvenli midir?

Küçük cilt bakımı endişeleri için çoğu insan için aloe verayı topikal olarak kullanmak güvenlidir. Genellikle iyi tolere edilir, ancak cilt tahrişleri ve alerjik reaksiyonlar mümkündür. Asla aloe vera veya herhangi bir şiddetli kesik veya yanık kullanmayın.

Vücudunuzun aloe veraya nasıl tepki verdiğine dikkat edin. Herhangi bir hassasiyet veya yan etki yaşarsanız dikkat edin. Sarımsak, soğan veya laleye alerjiniz varsa aloe kullanmayın. Planlanmış herhangi bir ameliyattan sonraki iki hafta içinde aloe vera kullanmaktan kaçının.

Hamile veya emziren kadınlar ve 12 yaşın altındaki çocuklar ağızdan aloe vera kullanımından kaçınmalıdır.

Aloe vera jeli veya lateksi dahili olarak alırken dozaj bilgilerini dikkatlice takip edin. Kullanımınızı kısa sürelerle sınırlayın. Birkaç haftalık kullanımdan sonra en az bir hafta ara verin. Güvenlik ve kaliteyi sağlamak için her zaman saygın bir markadan satın alın.

Aloe vera lateksinin müshil etkisi, ishal ve karın kramplarına neden olma potansiyeline sahiptir. Bu etkiler oral ilaçların emilimini engelleyebilir ve etkinliklerini azaltabilir.

Aşağıdaki koşullara sahipseniz dahili olarak aloe vera almayın:

 • Hemoroid
 • Böbrek rahatsızlıkları
 • Böbrek hastalığı
 • Kalp durumu
 • Crohn hastalığı
 • Ülseratif kolit
 • Bağırsak tıkanıklığı
 • Diyabet

Aloe veranın olası yan etkileri şunlardır:

 • Böbrek sorunları
 • İdrarda kan
 • Düşük potasyum
 • Kas Güçsüzlüğü
 • İshal
 • Mide bulantısı veya mide ağrısı
 • Elektrolit dengesizlikleri

Aşağıdaki ilaçları da alıyorsanız aloe verayı kullanmadan önce doktorunuzla konuşun çünkü aloe vera bunlarla etkileşime girebilir:

 • Su hapları (diüretikler)
 • Otlar ve takviyeler
 • Kortikosteroidler
 • Digoksin (Lanoxin)
 • Varfarin (Coumadin, Jantoven)
 • Sevofluran (Ultane)
 • Uyarıcı müshiller
 • Diyabet ilaçları
 • Antikoagülanlar

Aloe vera bitkisinin bakımı nasıl yapılır?

Aloe bitkilerini bahçe merkezlerinde, çiçek dükkanlarında ve hatta çevrimiçi olarak bulabilirsiniz. Yeterli güneş ışığı ve sıcaklığa sahip olmaları koşuluyla, büyümeleri genellikle oldukça kolaydır.

Aloe bitkilerinin günde yaklaşık altı ila sekiz saat güneş ışığına ihtiyacı vardır. Daha genç bitkiler, daha olgun bitkilerden daha az doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duyar. Tipik olarak, aloe bitkileri daha sıcak iklimlerde yetiştirilir, ancak daha soğuk aylarda iç mekanlarda da yetiştirilebilirler.

Aloe bitkinizi, toprak yüzeyin yaklaşık iki inç altında kuruduğunda sulayın. Toprağın ne kadar kuru olduğunu belirlemek için parmağınızı kullanabilirsiniz.

İkliminize bağlı olarak, haftada bir veya daha az sulamanız gerekebilir. Aloe yapraklarının uçlarının kahverengiye dönmesine neden olabilen aşırı sulamayı önlemek için her zaman daha az tarafında hata yapın.

Fazla suyun akmasına izin vermek için saksının alt kısmında tahliye delikleri olduğundan emin ol.

Gözünüzü bitkinizin sağlığı üzerinde tutun, böylece ortaya çıkan sorunları fark edebilir ve buna göre tedavi edebilirsiniz.

Aloe vera bitkilerinin bakımı ve işlenmesi nispeten kolaydır ve bitkinin birçok olası kullanımı vardır.

Aloe genellikle çoğu insan için güvenlidir, ancak altta yatan bir sağlık sorununuz varsa veya ilaç kullanıyorsanız veya bitki kullanıyorsanız, aloe kullanmadan önce diğer ilaçlar ve maddelerle reaksiyona girebileceği için doktorunuzla konuşun.

yazar

İyi bir yazar. Aslında sizin düşündüğünüz tarz da bir yazar değil, tam tersine bir yazılım mühendisi :) Azbucuk tükkanın sahibi.