Tek Sorun Futbol Mu?

Logo
Tek Sorun Futbol Mu?
  • 269 Okuma
  • 1 Yorum

Futbol günümüzde küresel olarak en fazla talep gören ve bununla birlikte büyük bir sermaye piayasasına dönüşmüş bir spor dalı. Çok uçuk seviyede paranın döndüğü ve gün geçtikçe daha yüksek meblalarla anılan bu spor dalı, bununla birlikte çeşitli algı yöntemleri ve bu uğurda harcanan milyarlarca doların piyasaya kazandırdığı süreklilik ve istikrar hiç sorun yaşamadan yoluna devam ediyor. Futbolun bu denli bir dönüş yaşamış olmasının en büyük sebebi, bunu fırsata çevirebileceklerini bilen milyonerlerdir. Paranın kokusunu almak diye bi söz vardır, tamda bundan işte. Son zamanlarda duyulan transfer ücretleri dudak uçuklatan cinsten. 

Peki futbol günümüzde gerçekten futbol mu? 

Yoksa küresel sermayenin gelecek gördüğü heryerde kendini yaygınlaştırıp, zenginliğine zenginlik kattığı bir alanmı?  Peki bunun toplum üzerindeki etkisi ne?

Lig başladığından bu yana en çok talep gören haberler ve vidyolar, maç başlamadan önce ve bittikten sonraki taraftar eleştirileri. 

Futbol bukadar önemli mi? 

Birilerinin ölümüne sebep olan fanatiklik ruhunu nasıl aşıladı içimize?

Kendimize sormaktan korkmamalıyız.

Bir eğlence sporuna dahil olmak başka fanatizm ruhuyla eğlenceyi kabusa çevirmek başka şeyler.

Arkadaşlarımızdan, ailemizden, işimizden, doğadan ve sayabileceğimiz onlarca şeyden.

Hayatımızın merkezine oturtacak kadar mühim bir şey mi? 

Toplumda bu denli sorun varken fanatizim bizi nekadar köreltebilir? 

Günümüzü belkide haftamızı bir maçın eleştirisini yaparak geçirmek nekadar doğru? 

Saatlerce futbol yorumları izlemek, bu zamana hiç acımadan nasıl harcıyoruz körü körüne. İzlerken duymak istediğimiz şey, takımımızla ilgili bir kaç kişisel ve teknik övgümü?

Bu ufak bir duygusal tatminin ilerisine gidebiliyormu, bize hayata dair ne katıyor veya topluma fayda sağlıyacağımız herhangi bir bilgi ediniyormuyuz?

Biz zamanımızı buna harcarken kim bu işten nekadar kazanıyor? Medyasıyla, formasıyla, biletiyle, reklamıyla ve neden bukadar paraya döndü işler?

Bizi fanatizme iten dahası birbirimizi üzmeye,kırmaya teşvik eden seviyeye nasıl geldi? 

Birbirimize nekadar kör baktığımızın farkında değiliz. Bu faul şu penaltı bilmem hakem bu takımlı diye diye keyfimizi kaçırıyor ve sorulunca futbol ve takım tutmayı asla ezdirmiyoruz. 

"Futbol aslında sadece futbol değildir."

Bu cümleye nasıl baktığınız önemli. Belki ilk söylendiği zaman çok başka bir anlamı vardı ancak bu gün futbolun artık futbol olmadığını düşünüyorum.

Fanatizimden biz ne kazanıyoruz, onlar ne kazanıyor?

Biz neler kaybediyoruz?

yazar
Yamak

H.yqmr

İnşaat teknolojisi mezunu, inşaat mühendisliği öğrencisi, yazmayı ve okumayı seven, eleştiren

Yorumlar (1)

  1. yazar
    Ziyaretçi

    kadri butan - 6 ay önce

    tebrik ederim gayet guyel bir yazi olmus

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma