Teknolojide yaşanan bu gelişmeler akıl sınırlarını zorluyor.. !

Logo
Teknolojide yaşanan bu gelişmeler akıl sınırlarını zorluyor.. !
  • 714 Okuma
  • 0 Yorum

Değerli gönül dostlarım,

Sonbaharı iliklerimize kadar hissettiğimiz bu günlerde kışın gelecek olmasına en çok sevinenlerden biriyim. Zira sıcak havayı sevemiyorum.  Kar is comingg ️  Biz ‘tişört mü giysem kazak mı ‘ diye düşünürken teknoloji alanında inanılmaz haberler geliyor. İlk haberimle başlıyoruz. Lets gooo..


Monster’ın Servet Değerindeki Bilgisayarı

Monster’ın hem kendi internet sitesinde hem de e-ticaret platformu Hepsiburada.com üzerinden satışa sunduğu Monster Tulpar T7 V18.3.2 için açıkladığı satış fiyatı tamı tamına 99bin 999 TL.

Intel Core i9-9900K işlemci, 8 GB NVIDIA GeForce RTX2080ekran kartı, 64 GB RAM ve 10 TB depolama gibi özellikleri bünyesinde barındıran bu oyun bilgisayarının 17.3 inçlik ekranı 3840 x 2160 piksel çözünürlük sunuyor. Bu dizüstü bilgisayarda kullanılan Intel Core i9-9900K işlemcinin tekbaşına fiyatının bile 4 bin TL’yi aştığını da belirtelim.
Tabi burada Kemal Sunal'ı yâd etmeyi de unutmayalım.Allah'tan 99 bin 999 ₺, 100 bin ₺ olsa nasıl öderdik.


Güneş Enerjili Arabalar


Biz petrol yakıt kullanan araçlardan elektrikli araçlara geçişi tartışaduralım; Hollandalı şirket Lightyear, güneş ışını ile de şarj edilebilen elektrikli arabası Lightyear One’ı tanıttı. Tek şarjda 725 kilometre gidebilen arabanın pili, şarjda durduğu her saat başına 12 kilometre gidebilecek kadar doluyor. Örneğin, 50 kilometre uzaktaki işinize sabah gittiğinizde arabayı güneşin altında bırakırsanız, işten çıkıp eve gitmek için arabanıza bindiğinizde araba çoktan şarj olmuş olacak. Ön siparişler başlamış olup, arabaların 2021’in başlarında teslim edilmeye başlanması bekleniyor.

 

Kuantum Bilgisayar


Google'ın yeni kuantum bilgisayarı, tâbi tutulduğu deneylerde dünyanın en güçlü bilgisayarının "10.000 yılda" yapabileceği bir hesaplamayı sadece "birkaç dakika içinde" yaptı. Tövbeestağfiruke diyenleri duyar gibiyim.
Bazı fizik ve kimya simülasyonları standart bilgisayarlarla yapılamıyor ama kuantum bilgisayarlar için bu günlük rutin bir iş gibi.
Bu sayede otonom (sürücüsüz) araçların optimizasyonundan yeni materyaller geliştirmeye, verimli güneş panelleri üretmekten yeni ilaçlar keşfetmeye kadar pek çok zorluğun ötesinden gelmek adeta bebek işi olacak.

 

Robot Arkadaşlar

Günümüzde 1,7 milyon imalat işi endüstriyel robotlar tarafından yapılmakta. Ancak gelecekte bu durum daha da yaygınlaşacak gibi: Analiz şirketi Oxford Economics’e göre; robotlar,2030’a kadar 20 milyon imalat işçisinin yerine geçecek. Analistlere göre işçilerin işlerini kaybetmesiyle artacak olan işsizlik, gelir eşitsizliğine ve siyasi kutuplaşmaya sebep olabilir. Bu yüzden şirket; devlet yöneticilerini,şirket yöneticilerini, işçileri ve öğretmenleri, gelişen otomasyona ayak uydurmak için yeni iş gücü becerileri geliştirme konusunda fikir üretmeleri için uyarıyor.

 

Giyilebilir Klima

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Sony, “giyilebilir klima” üretmeye hazırlanıyor. Sony,deneysel First Flight programı aracılığıyla, insanların yüksek sıcaklıklarda bunalırlarken giyebilecekleri “Reon Pocket” adını verdiği bir klima üretebilmek için ilk adımlarını attı. İlk tasarımına göre cihaz, özel bir tişörtün cebinde kalacak ve bir kişinin vücut sıcaklığını düşürmek veya arttırmak için “Peltier”etkisini kullanacak. Böylece insanlar kavurucu sıcaklarla başa çıkabilmek için giyilebilir bir teknolojiden yararlanabilecekler. Şimdilik sadece Japonya için geliştirilen bu teknolojinin, kısa süre içerisinde de tüm dünyaya yayılması bekleniyor.

 

Microsoft To Do: List, Task & Reminder

yazar
Yamak

Anonim

Beni bırakın siz devam edin