Türkiye'de Akıllı Telefonların Gelişim Süreci

Logo
Türkiye'de Akıllı Telefonların Gelişim Süreci
  • 461 Okuma
  • 0 Yorum

Türkiye’de telefon kullanımı ilk olarak 1994 yılında Motorola marka cep telefonlarıyla başladı. İlk SMS ise 1995 yılında gönderildi. Geriye dönüp baktığımız süreç içerisinde akıllı telefonların kullanımı Türkiye’de fazlasıyla yaygın bir duruma geldi. Bu sebepten dolayı şuan Türkiye’de akıllı telefon kullanmayan bir kişi gördüğümüzde garipsemekten asla kaçınmıyoruz. 2017 yılının inografiklerine baktığımızda Türkiye’de satılan akıllı telefonların yaklaşık 12 milyon kadar olduğunu görmekteyiz. Ülkemizde akıllı telefon pazarında en fazla satışı yapılan telefon markaları İphone ve Samsung olarak biliniyor. Birçok fonksiyona sahip oldukları için günlük yaşamın vazgeçilmez bir gerekliliği halini almışlardır.

Türkiye’de Akıllı Telefon Kullanımı ve Üretimi

Türkiye’de yaşayan insanların yaklaşık %85’i akıllı telefon kullanıcısı konumundadır. Geriye kalan çoğunluk ise standart telefonlar kullanıyor. Günümüzde akıllı telefon kullanıcıları neredeyse %10’luk kısmı yılda bir kez akıllı telefonlarını değiştiriyor. Türkiye’de akıllı telefon kullanımı ve üretiminde en büyük pay Turkcell adlı operatör firmasınındır. Bunun sebebi Türkiye’yi ilk kez akıllı telefon ile T SERİSİ telefonlar ile tanıştırmışlardır. Bunun akabinde Casper 2018 yılında seri bir üretime geçerek akıllı telefonların üretimine başlamıştır. Günümüzde akıllı telefon ile diğer insanlarla görüşme yapmamızın yanı sıra, banka işlemleri, hesaplar, fotoğraf çekme ve paylaşma, oyun oynama, film ve dizi izleme, internet üzerinden birçok konuya ulaşma, alıveriş yapma gibi birçok işlemi gerçekleştirebilmekteyiz.

Akıllı Telefon

 

Zaman geçtikçe akıllı telefonlar sürekli gelişim kaydederek yeni işlevler kazanıyor. Bunun yanı sıra estetik açıdan ise sürekli göze güzel gelmesi için çabalanmaktadır. Türkiye’de kullandığımız akıllı telefonların neredeyse %100’ünün yerli üretim olduğunu söylemek imkansızdır. Sonuçta parçalar yurtdışından birçok ülkede temin edilebilmektedir. Ancak akıllı telefon üreticileri olarak Vestel, General Mobile ve Reeder gibi markaları Türkiye’nin yerli akıllı telefon üreticisi olarak örnek verebiliriz. Türkiye’nin gelecekte akıllı telefonda daha çok gelişmesini umuyoruz. Son yıllarda yapılan çalışmalar akıllı telefon piyasasının fazlasıyla gelişeceğini gösterse de ülkemizde bu konu ile ilgili atılmış herhangi kayda değer bir adım bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı akıllı telefon konusunda neredeyse dışa bağlı durumdayız. Tekrardan söylemek gerekirse umarız bu süreç böyle devam etmez ve ülkemizde bu konu hakkında bazı gelişmeler ortaya çıkarılır.

yazar
Kalfa

Burak Mehel

Azbucuk nasıl çalışır?

Azbucuk.com'a Üye ol sayfamızda ücretsiz üye olabilirsiniz, üye olduktan sonra içerikler girebilirsiniz. Unutmayın her girdiğiniz içerikler sitesinden özgünlük kontrolleri yapılır ve %60'ın üzerindeki içerikler onaylanacaktır. Onay işlemleri tamamlandıktan sonra anında 3 TL, 6 TL ve 9 TL içerik başına ücret kazanacaksınız. Kazandığınız bu ücretler hesabınıza aktarılır, 200 TL ödeme eşiği tamamlandığında sisteme kayıt etmiş olduğunuz IBAN hesabına gönderilmektedir.


Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma