Türkiye'de En Çok Tercih Edilen Değerli Taşlar

Logo
Türkiye'de En Çok Tercih Edilen Değerli Taşlar
  • 1226 Okuma
  • 0 Yorum

Merhaba; Sizlere Türkiye'de Mücevher Sektöründe En Çok Tercih Edilen ve Beğenilen Üç Değerli Taş Zümrüt, Safir ve Yakut Hakkında Bilgiler Sunacağım.

  • 1. Sırada Zümrüt: Zümrüt Taşı Yeşil ve Tonlarında Renkte Türkiyede ve Dünyada Değerli Taşlar Tercih Sıralamasında Çoğunlukla İlk Sırada Yer Alır. En Kaliteli Zümrütler Kolombiya'dan İhraç Edilmektedir. Zümrüt Taşı Çeşit Olarak Tek Renk Olsada Değer Sıralamasında Orta Koyulukta Yeşil Tonundan, En Açık Tonuna Doğru Sıralanır.Çok Açık Rekteki ve Çok Koyu Yeşil Renkteki Zümrüt Çeşitleri Çoğunlukla Talep Görmez. En Çok Tercih Edilen Çeşitleri Orta Koyulukta Berrak ve İç Kısmında Çatlak ve Damar Bulunmayan Çeşitlerdir. Fiyat Belirlenmesi de Bu Kıstaslar Üzerinden Yapılır.
  • 2.Sırada Yakut: Yakut Taşı Kırmızı ve Tonlarında Renkte Türkiyede ve Dünyada En Çok Tercih Edilen Değerli Taşlar Arasındadır. Renk Skalası Kırmızı ve Tonlarıdır. En Çok Tercih Edilen Çeşidi Kan Kırmızısı Tonunda ve Berrak Olanlarıdır. Çok Açık Renkteki Pembe Tonuna Yakın ve Çok Koyu Tondaki Çeşitleri Fazla Talep Görmemektedir.Fiyatı da Renk Tonu,Çıkarıldığı Bölge Konumu ve Herhangi Bir İşlem Görüp Görmemesi Kıstasları Üzerinden Belirlenmektedir.
  • 3.Sırada Safir:Safir Taşı Lacivert ve Tonlarında Renkte En Çok Tercih Edilen Değerli Taşlar Arasındadır. Safir Taşını Diğer Değerli Taşlardan Ayıran En Önemli Özelliği İse Geniş Bir Aileye Sahip Olmasıdır. En Çok Bilinen Rengi Lacivert Olmasına Karşın Safir Taşının Kırmızı Hariç Hemen Hemen Her Renkte Çeşidi Bulunmaktadır. Bu Çeşitler İçerisinde En Değerlisi İse Lacivert Renkli Bilinen Çeşidinden Sonra Pembe Safirdir. Ayrıca Korundum Grubu Mineraller Grubunda Olduğu İçin Yakut Aynı Mineral Grubunda Sınıflandırılmaktadır. Fiyat Belirlenmesi İse Diğer Değerli Taşlarda Olduğu Gibi Doygun Renkte Olması ve Berrak Olması Üzerinden Belirlenmektedir.

yazar
Yamak

Volkan Uz

Yazı yazmayı ve öğrendiğim, araştırdığım bilgi ve deneyimlerimi insanlarla paylaşmaktan ve onlara da imkanım dahilinde yarar sağlamaktan mutluluk duyan biriyim.

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma