Ufkunuzu Genişletecek Kitap Serileri 1 - Kitap 5 - Percy Jackson ve Olimposlular - Son Olimposlu

Logo
Ufkunuzu Genişletecek Kitap Serileri 1 - Kitap 5 - Percy Jackson ve Olimposlular - Son Olimposlu
  • 1984 Okuma
  • 0 Yorum

Kahramanlar koskoca bir yıl boyunca kazanma şanlarının olmadığı bir savaş için hazırlık yaptılar. Kronos daha önce hiç görülmedik bir orduya sahip. Bu ordu sadece yaratıklardan oluşmuyordu: Titanlar, Tanrılar ve Melezlerden oluşuyor. Kronos'un orduları Olimpos'un kapısını çalmak üzere...

Percy Jackson ve Olimposlular - Son Olimposlu

percy jackson son olimposlu kitap ile ilgili görsel sonucu

Son Olimposlu diğer kitaplarda olduğu gibi yine aksiyon ile başlıyor. Daha ilk bölümlerde tehlikeyi buram buram hissediyorsunuz. Percy ve Melez kampından Beckendorf ile birlikte Luke'un ve Kronos'un bulunduğu gemi olan Prenses Andromeda'ya gizlice sızarlar. Gemiyi içindeki yüzlerce yaratık ve Kronos ile birlikte hava uçurmayı planlarlar. Ama yine bir şeyler ters gitmiştir ve Percy ve Beckendorf yakalanmıştır. Percy elinden geldiğince Kronos ile bir dövüşe tutuşsa da bu hiçbir işe yaramaz. Percy artık ikisininde öldüğünü düşündüğü dakikalarda bir anda Kara Korsan çıka gelir... Percy kurtulduklarını düşünsede, o sırada Beckendorf'un geminin alt tarafına yerleştirdiği patlayıcıların bulunması da an meselesiydi. İşte o an Beckendorf yapması gerekin yaptı ve Percy gemiden uzaklaştığında patlayıcıları ateşledi. Gemi büyük bir patlama ile denizin üstünden dostumuz Beckendorf ile beraber yok olup gitti.

percy jackson son olimposlu kitap ile ilgili görsel sonucu

Percy, böylesine büyük bir patlamadan kimsenin sağ çıkamayacağını düşünse de sezgileri ona Kronos'un hala hayatta olduğunu söylüyordu ve aynı zamanda Percy'nin aklını herkesden gizlediği bir düşünce sarıp durur. Annebeth'e bile söylemediği gizli bir planı vardır. Luke'nun kendi bedenini Kronos'a vermeden önce Styx Nehrinde yıkanarak ölümsüz ve yenilmez olmuştu. Hades'in oğlu Nico'da Percy'ye Styx Nehrine girip ölümsüz olmasını teklif eder. Yoksa aksi takdirde savaşı kazanamayacaklarını söyler. Percy, Nico'ya uyar ve nehre gider ve burada Aşil ile karşılaşır. 

"Aşil!" dedim.Hayalet kafasını salladı. 

"Diğer çocuğu peşimden gelmemesi için uyarmıştım," dedi. 

"şimdi aynı uyarıyı size de yapıyorum."

"Luke'tan mı söz ediyorsun? Onunla konuştun mu?"

"Sakın bunu yapmayın," dedi. "Nehir size güç verir ama bir yandan da zayıf düşürür. Ölümlülerden daha iyi savaşırsınız ama zayıflıklarınız, zaaflarınız da bir o kadar artar."

"Yani topuğumdan mı yaralanacağım?" dedim. "Kusura bakma da sandaletten başka bir şey giyemez miyim?"


Percy'nin bu nehirden tek parça halinde çıkması için bir zaafının olması gerekiyordu. Normal bir ölümlü de olan bir zayıflığı olması gerekiyordu. O nehrin asitli suyunun içinde yanarken düşünebildiği tek kişi Annabeth olmuştu. Onu nehirden çıkardığını ve acılarının dindiğini hissetti ve sonrasından Percy nehirden kızarmış bir tavuk gibi çıktı ama iyiydi en azından hala hayattaydı ve artık yenilmez ve ölümsüzdü. Tabi eğer birileri akıl edip de sırtının tam ortasında bir bıçak batırmazsa.

Percy artık yenilmez olduğu zamanlarda tüm Tanrıların korktuğu Tayfun Manhattan'a doğru ilerlemeye başlamıştı. Poseidon dışında tüm Tanrılar Tanfun'u durdurmak için savaşırlar. Ama bu Tayfun'u durdurmaya yetmez. Percy ve melez kampı Manhattan'ındaki Empires State binasını korurken Kronos ve orduları onlara saldırmaya gelir. Percy ne kadar iyi straleji yapsa da Kronos'un orduları sayıca çok üstündür ve zaten bu savaşı kazansalar da Tayfun'un Tanrıları alt edip Olimposu yerle bir edecekti. Yaptıkları her şey bir hiç uğruna olacaktı. İşte o sıralarda Percy Kronos'un asıl planının ne olduğunu öğreniyor. Kronos Tanrıları oyalayıp melezleri alt etmeyi planlıyordu. Ki Tayfun yenilmez bir güç olduğu için iki taraftan da kazanmış oluyordu. Tayfun ile olan savaşta üç büyük tanrıdan sadece Zeus vardı. Poseidon okyanusların altında bir zamanlar eski deniz tanrılarından olan Titan Okianus ile kendi savaşını vermekteydi. Hades ise onu Olimpostan kovan kardeşleri için savaşmak için hiç de gönüllü değildi. Percy Tanrıların hepsi bir araya gelebilirse Tayfun'u durdurabileceklerini öğrenir ve babası Poseidon'u çağırır. Nico ise kendi babasını savaşa çağırır ve işin rengi bir anda değişir. Hades ölüler ordusu ile çıka gelir ve Kronos ve ordularına karşı galip gelir. Poseidon ise Tayfun ile olan savaşa katılır ve tüm tanrılar Tayfun ile tek bir güç olarak galip gelir. Bunlar yaşanırken Percy ve Annabeth ise Kronos (Yani Luke'un bedenindeki Kronos) ile bir savaşa tutuşur. Annebeth, serinin başından beri inandığı : Luke kötü biri değil. Söylemleri doğru çıkar. Ve Luke kendi benliğini bulduğu an da kahramanca bir şey yaparak Styx Nehrinden çıkarken tek zayıf noktası bulunan yerine hançeri saplar. Annabeth'in hançeri. Lanetli hançer. Ve oracıkta Luke ile beraber Kronos'da yok olup gider.

Ve sonuç olarak Tayfun yenilmiş, Kronos yok olmuştur. Melezler ve Tanrılar galip gelmiştir ve herkes mutlu mesut uzunca yıl yaşamışlar demek isterdim ama bir melez'in hayatı hiç bir zaman kolay geçmez. Kitabın bitimine az kaldığı anda beklenmedik bir olay gelişir. Rachel artık melez kampının yeni kahini olmuştur ve bulunduğu ilk kehanette her şeyin bitmediğinin hatta yeniden başladığı söylemektedir.


‘’Yedi Melez çağrıya kulak verecek,

Dünya fırtınada ya da ateşte yok olacak.

Son nefesleri pahasına bir söz verilecek,

Ve düşmanlar Ölümün Kapısı’na dizilecek.’’

percy jackson son olimposlu kitap ile ilgili görsel sonucu


Percy ve arkadaşlarının maceraları burada son bulmuyor tabi ki. Olimpos Kahramanları adında yeni bir seri ile sevgili dostlarımız geri dönüyor ve yanlarında hiç tahmin bile edemeyeceğiniz yeni melez dostları ile ...

İlgili resim

Serinin bir de ek kitabı olarak Melez Dosyaları mevcut bilmek istersiniz belki :)

percy jackson son olimposlu kitap ile ilgili görsel sonucu