Ufkunuzu Genişletecek Kitap Serileri 1 - Percy Jackson ve Şimşek Hırsızı

Logo
Ufkunuzu Genişletecek Kitap Serileri 1 - Percy Jackson ve Şimşek Hırsızı
  • 928 Okuma
  • 1 Yorum

Ne zaman bir kitap satın alsam, bu sefer hangi gizem dolu bir yolcuğa çıkacağımı bilmeden dalardım içine. İşte bugün ki yazımızda sizi; küçük bir çocukken beni nasıl içine çekip ve en dipteki Hades'ten ve onun baş düşmanı Zeus'a kadar ve hatta onların babaları Titanların Lideri Kronos'a kadar götüren uzun soluklu bir serüveninin ilk kitabı olan Percy Jackson ve Şimşek Hırsız'ını anlatacağım.

Percy Jackson ve Şimşek Hırsızı

percy jackson ve şimşek hırsızı kitap ile ilgili görsel sonucu

"Bir gün birisi çıkıp size Antik Yunan tanrılarının hala hayatta olduğunu söylese ne yapardınız? Ya ailenizden birinin bu tanrılardan biri olduğunu öğrenseniz? Olağanüstü güçlere sahip olduğunuzun farkına varsanız?

Kitabı elime ilk aldığımda okuduğum mısralar bunlardı. Bu konuşma beni direk kitabın içine çekmişti, şu cümlelerden kim etkilenmez ki? Kitap bana soluksuz okuma tabirinin nasıl bir şey olduğunu TDK'dan bakmadan yaşayarak öğretmişti. 

Kitaba ilk başladığınızda Percy Jackson'a gerçekten acıyorsunuz hiperaktif, okuma yazmada sorunları olan ve başı beladan bir türlü kurtulmayan bir çocuk! Belki içinizden şunu diyorsunuz "hadi ama daha 12 yaşında, ne gibi bir belası olabilir ki?" İnanın bana eğer siz onun yerinde olsaydınız şuan altınızı doldurmuş olurdunuz.

Kitabımızın konusu aslında hiç bir kusuru olmayan ve hatta yarı tanrı (melez) olduğunu bile bilmeyen Percy Jackson'ın kendini ispatlamak için Zeus'un çalınan şimşeğini bulup hırsız olmadığını herkese göstermek zorunda kalmasıdır.

Bu gizemli ve ölümcül sonuçları olan görevde tabi ki dostumuz Percy'nin yanından hiç ayrılmayan arkadaşları da var. Melez Kampından Annebeth ve durmadan değişen okulların sonuncusunda tanıştığı Kıvırcık. Peşlerine takılan, ne oldukları bir türlü anlayamadığı bir takım olağanüstü yaratıklardan kurtulması ve görevini yerine getirmesi için arkadaşları ona canı pahasına yardım ediyor. 

percy jackson ve şimşek hırsızı ile ilgili görsel sonucu

Ve son olarak seride ne çok sevdiğim şeylerden biriside durmadan ortaya bir kehanet atılması en ilginci ise onların sonunun ne olacağının hiç bir şekilde anlaşılmaması. Bir bakmışsınız bir sonraki sayfada ya da bir bakmışsınız bir sonraki kitapta.

Hopss.. Unutmadan eğer bir gün yer altına gidecekseniz yanınıza Amerikan Ekspres kartınızı almayı unutmayın. Bay Charon'a sevgilerle...

"Söyle Bakalım dostum, ben bir sentora benziyor muyum?"

"Ha-Hayır'"

"Efendim, diyeceksin," diye ekledi nazikçe.

"Efendim,"dedim.

Yaka kartını tuttu ve parmaklarını harflerin altında gezdirdi. "Bunu okuyabiliyor musun, dostum? Ne diyor? C-H-A-R-O-N. Neymiş? CHA-RON."

"Charon."

"Harika! Şimdi ne demen lazım? Bay Charon."

"Bay Charon,"dedim.

"Aferin." Arkasına yaslandı

Yorumlar (1)

  1. yazar
    Yamak

    yağız - 2 yıl önce

    kitabı çok merak ettim en kısa zaman da alıcam roma tanrılarını yunan tanrılarına tercih ederim ama olsun tanrı tanrıdır.