Trendler

Wordpress Eski Düzenleyiciye Geri Dönmek

Kredi Notunu Yükseltme Yöntemleri

Ülkemizde Hangi İklim Tipleri Görülmektedir?

Ülkemizde Hangi İklim Tipleri Görülmektedir?

Belirli bölgede uzun müddet devam eden sıcaklık ortalmasına ve hava durum ve olaylarına iklim denir. Cennet vatanımız iklim çeşitliliği bakımından çok çeşitlilik göstermektedir. İklimleri izleyen ve inceleyen bilime ise klimatoloji denmektedir. Türkiye'de dava durum ve olaylarını inceleyen yer meteorolojidir. Meteoroloji hava durum ve olaylarını inceleyerek çeşitli tahminler yapmaktadır. Bizleri bilgilendirip yaşanabilecek olumsuz olaylara doğal afetlere karşı bizi önceden bilgilendirip önlem almamızı sağlamaktadır. Ülkemizde 4 tip iklim görülemektedir.

Karasal iklim

Karasal iklim denize uzak olan bölgelerimiz olan İç Anadolu ve Doğu Anadolu'da kendini gösteren bir iklimdir. Yazları sıcak bunaltıcı ve kurak kışları ise soğuk, dondurucu ve uzundur. Karasal iklimde kışlar uzun sürer yazlar ise kısa sürmektedir yağan karın yerde kalma süresi fazladır. Bitki örtüsü ise ilkbaharda yağışlarla yeşeren coşan yaz sıcaklarıyla kuruyan bozkır bitki örtüsüdür.

Kar

Ilıman karasal iklim

Bu iklimin gözüktüğü alan sınırlıdır. Daha çok Erzurum ve Kars dolaylarında görülür. Karasal iklim ile özellikler bakımından aynı özellikleri göstermektedir. Arasında ki fark ise bu iklimde sıcaklık farklarının aşırı olması ve nerede ise 4 ikliminde gösrülmesidir.

 

Akdeniz İklimi

Ege ve Akdeniz' de daha fazla görülen iklim tipidir. Yağış olarak kar ya çok nadir görülür ya da hiç görülmez . Daha çok yağışlar yağmur şeklinde görülmektedir. Bitki örtüsü ise genel olarak maki ve 1-2 metre boyunda ki çalı ve ağaçlardan oluşmaktadır. Akdeniz ikliminde kışlar kısa sürmekte olup kar yağışları görülmez. Deniz etkisinin açıkca görüldüğü bir iklimdir. Her mevsim sıcaktır.

Karasal İklim

Karadeniz iklimi

Karadeniz iklimi net olarak Karadeniz bölgesinde Marmara bölgemizin Karadeniz'e kıyısı olan bölgelerimiz de ve Kuzey Anadolu Dağları'nın Karadenize bakan kısmında ki yamaçlarında genel olarak görülmektedir. Her mevsim yağış görülebilir yağış aşırı derecede bol ve fazladır kuraklık ise görülmemektedir. En çok ormanlık alan ve ağaç olmasına rağmen yağıştan dolayı toprak kayması fazlaca görülmektedir. En az yağışı ilk baharda en fazla yağışı ise sonbaharda almaktadır. Bitki örtüsü geniş yapraklı ormanlar, karışık ormanlar ve iğne yapraklı ormanlardır. Bu farklılık ise yükseklikten kaynaklanmaktadır.

 

yazar

Burak Mehel - Editör

Merhaba, adım Burak. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Programı 3. Sınıf öğrencisiyim. Çoğu alanda incelediğim konular ile ilgili tamamen kendi fikirlerime dayalı yazılar yazmaktayım. Bilgi paylaşımına verdiğim önem sebebiyle tüm öğrendiklerimi sizinle paylaşıyorum. Gündemde bulunan güncel içeriklere kolay yoldan ulaşmak için yazılarımı takipte kalmalısınız.

Yorumlar

Bir yorum bırak

Kesinlikle email adresiniz paylaşılmaz!

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma