ÜNİVERSİTE HAYATI BİR DE BU AÇIDAN OKUYUP BAKIN !

Logo
ÜNİVERSİTE HAYATI BİR DE BU AÇIDAN OKUYUP BAKIN !
  • 2498 Okuma
  • 0 Yorum

Lisenin ardından tüm sınav engellerini aşarak üniversiteye girmeye hak kazandıysanız sizi artık yeni bir hayat bekliyor diyebiliriz. Çünkü üniversite ortamında yaşayacaklarınız şuana kadar yaşadıklarınızdan biraz daha farklı olacak. Özellikle de ailenizden uzak bir yerde üniversite eğitiminizi almak üzere tercihte bulunup da bir üniversiteye yerleştiyseniz üniversite hayatınız çok daha renkli geçecektir. Ailenizin yanındayken yapamadığınız birçok şeyi üniversite okuduğunuz süreçte yapabilirsiniz. Üniversite yaşamına adapte olabilmek için özellikle ilk ayınızda biraz para harcamalı, eğitim göreceğiniz şehri, şehirdeki mekanları tanımak için gezip tozmalısınız. Neticede 2, 4 ya da 5 yılınızı geçireceğiniz bir şehre adapte olmaya çalışacaksınız. En iyi adaptasyon süreci girilen yeni ortamlara ayak uydurmaktan, insanları ve çevreyi tanımaktan geçmektedir.


üniversite HAYATı ile ilgili görsel sonucu
Sosyal anlamda üniversite hayatına alışmayı halledince esas adapte olmanız gereken şeye yani derslerinize sıra gelecektir. Üniversitede verilen eğitim lise ve ilkokulda verilen eğitime göre biraz daha zorlayıcıdır. Çok kolay dersleriniz olabileceği gibi içinden zar zor çıkabileceğiniz, saçınızı başınızı yolabileceğiniz bazı dersleriniz de olacaktır. Hele ki bir de saçınızı başınızı yolduran cinsten olan dersleriniz alan dersiniz de bayağı bir zorlu süreç sizi bekliyor demektir. Ancak canınızı sıkmanıza gerek yoktur. Üniversitede bir dersin sınavlarında başarılı olamadığınız zaman tekrar aynı dersi alıp bir sonraki yıl başarılı not almayı deneyebilirsiniz. Tabii hatırlatmak isteriz ki alttan alacağınız ders baraj dersi ise bir sonraki yıl birkaç dersi alamamanıza sebep olabilir. Bu nedenden dolayı üniversitedeki derslerinize gidin, dersi derste dinleyin. Özellikle sayısal dersleri hocanız anlatırken anlamaya çalışın. Sözel dersleri bir şekilde ezber yaparak ya da olayın mantığını okuyarak anlayıp işin içinden çıkabilirsiniz. Fakat sayısal derslerin bazılarında her ne kadar sözel açıklamalara dikkat ederek sayısal işlem yapmaya çalışsanız da bazen sorunlar ortaya çıkabilmektedir. En güzeli sayısal dersleri hocanızdan dinlemenizdir. Bazı sabahlar kalkıp okula gitmek bayağı bir zor gelecektir. Böyle durumlarda devamsızlığı önemsemeyen hocanızın derslerine girmeniz de olur. Tabii devam zorunluluğu aramayan hocanızın dersini sonradan arkadaşlarınızdan aldığınız notlar ile geçebiliyor olmalısınız.üniversite HAYATı ile ilgili görsel sonucu
1 – Öğrencilik hayatının büyük bölümünü arkadaşlıklar oluşturur. İlkokul Döneminden üniversite dönemine uzanan öğrencilik hayatında pek çok arkadaşlıklar kurulur. Fakat üniversite döneminde ki arkadaşlıklar önceki dönemlere nazaran daha farklıdırlar. İlkokul ve lise döneminde ki arkadaşlıklar kadar samimi ve içten ilişkiler üniversite döneminde daha azdır. Üniversite döneminde arkadaşlık ilişkileri daha ciddi bir hal almaktadır.

universite_ogrencisi_olmak3

2 – Gerçek hayat denilen olguyla üniversite dönemiyle birlikte yavaştan tanışırsın. Artık yetişkin bir birey sayıldığından, karşılaşacağın türlü zorluklarla ve sorunlarla kendin mücadele etmen gerekecek. Bununla birlikte büyümeye başladığını hissederek adımlarını daha sağlam atmaya çabalarsın. Bu da seni zamanla olgunlaştıracak ve geliştirecektir.

universite_ogrencisi_olmak2

3 – Üniversite, lise veya ilkokulda ki kadar az mevcutlu bir kurum değildir. Çoğu üniversite, bünyesinde pek çok bölüm ve birden çok kampüs barındırmaktadır. Bunun yanı sıra üniversiteler de insan tipi birbirinden çok farklıdır. Farklı şehirlerden, ülkelerden ve kültürlerden gelen öğrencileri tanıyarak çok farklı insan tipi görürsün. Bu durum, kendi yaşamın için de güzel bir deneyimdir.

universite_ogrencisi_olmak4

4 – Yaş büyüyüp, işler ciddileştikçe siz de sorumluluk almaya başlarsınız. Üniversite kulüplerinden staj yapığınız firmalara okulda ki derslerinizden arkadaşlık ilişkilerinize kadar her alanda sorumluluk üstlenmek size iyi bir tecrübe katacaktır.

universite_ogrencisi_olmak

5 – Üniversite döneminizde sabahlamaya alışırsınız. Özellikle vize ve final haftaları fotokopicilerden ve çevrenizden topladığınız notlarla konuları yetiştirmeye çalışırken bazı günler hiç uyumadan sınava gittiğiniz dahi olacaktır.

universite_ogrencisi_olmak5

6 – Ve acısıyla tatlısıyla şartlar ne kadar zor olursa olsun gençliğinizin en güzel dönemini üniversite öğrenciliği sırasında yaşarsınız. Nice anılar ve tecrübeler biriktirerek mezun olursunuz.

universite_ogrencisi_olmak7
Gerçekten kolay mı acaba?

Hepimiz üniversite hayali kurarız. Hangimiz istemez prestijli bir üniversitede, güzel bir şehirde, hayalini kurduğu bölümü okumayı? Mesela öğrenci şehri olan Eskişehir’de ya da herkesin hayallerini süsleyen İstanbul’da okumayı…

Üniversite sınavına girilir, büyük bir heyecan ile sonuçlar beklenir ve tabii ki beklenen mutlu son… Sonuçlar açıklanır ve tercih zamanı… Ve kafamızda bir sürü soru işaretleri belirir…

Peki şimdi ne yapacağız?

 

-Öncelikle sizin için hangisinin daha önemli olduğuna karar verin: OKUL, ŞEHİR, BÖLÜM ?

Bahsettiklerim arasında sizin için “kesinlikle bu” dediğiniz kriterin hangisi olduğunu bir düşünün. Hayal ettiğin şehirde ve üniversite de herhangi bir bölümü okumak mı? Yoksa hayallerini süsleyen bölümü nerede olursa olsun okumak mı?

Her biri hayatında köklü değişikler yapacak ve hayatına çok şey katacaktır şüphesiz.  Bu yeni hayata uyum sağlamak oldukça zordur.

 

Üniversite Hayatı – Uyum sağlamak için neler yapılmalı?

1) Arkadaş ortamı

Yeni hayatını kurarken en önemli şey arkadaşlardır. Ailenden uzakta olduğun için kuracağın arkadaşlıklar hayli önemlidir. Her başın sıkıştığında en yakınında onlar olacağı için ve büyük ihtimalle birlikte yıllar geçireceğiniz için seçerken dikkatli olmalısınız. Üniversitede kurulan arkadaşlıklar genelde menfaat üzerine kurulur, bunu unutmayın. Sizinle ders notları için, öğrenci eviniz ve buna benzer şeyler için arkadaşlık kurmak isteyenler olacaktır. Bu gibi durumlarda yapmanız gerekeni biliyorsunuz.

Oradan hemen uzaklaşın.

Daha çok sizi anlayan, oradaki anlarınızı ve anılarınızı güzelleştiren insanlarla arkadaşlık kurun. Durup kendinize bir sorun: “Ben bu insanla okul bittikten sonra, aradan yıllar geçse de görüşür müyüm?” Yani arkadaşınızın anlık olup olmadığına karar verin…

Unutmayın ki: Menfaatleri bitene kadar yanınızda kalanlardan gerçek dost olmaz!


2) Ev mi, Yurt mu?

Muhtemelen ilk yılınızda çevreniz olmadığı için ev değil de mecburen yurt tercih edeceksiniz. Yurtta iki seçeneğiniz vardır.

Bunlardan ilki özel yurt, diğeri ise devlet yurtları. Devlet yurtları fiyat açısından tabii ki daha uygundur fakat kalabalık olmasından ötürü özel yurtları tercih edebilirsiniz. Özel yurtta oda arkadaşınızı seçebildiğiniz için şanslısınız ve özellikle yurdun okula yakınlığına ve yemeklerine dikkat edilmelidir.3) Ve son olarak ders çalışmak

Tüm bu yoğunluk arasında derslerini kesinlikle arka plana atmamalısın. Daha sonra toparlaması çok zor oluyor. Tecrübeyle sabittir! Ev ve ya yurt ortamında çalışamıyorsan eğer üniversitenin kütüphanesini kullanarak sessiz bir ortamda verimli bir çalışma gerçekleştirebilirsin…

Üniversite hayatı

yazar

Cana yakın ve samimi bir kişiliğe sahip.