Üşenmemişler Bunu da Araştırmışlar: Kuaför Paraları

Logo
Üşenmemişler Bunu da Araştırmışlar: Kuaför Paraları
  • 575 Okuma
  • 0 Yorum

Saçlar dış görünüş dendiğinde doğrudan insanların fikirlerine etki eder işte bu yüzden saç kesimi oldukça önemlidir ve uzmanlar üşenmemişler bunun ne kadar olduğunu araştırıp şehirlerle karşılaştırmışlar...

Ananası andıran bir saç tıraşının peşinde değilseniz aslında dünyanın her yerinde üç aşağı beş yukarı aynı kalitede saçınızı kestirebilirsiniz. Ancak eğer kadınsanız ve bir sonraki sefer saçınızı Zürih’te bir kuaföre teslim edecekseniz cebinizden 250 TL civarında bir paranın çıkmasına şaşırmamanız gerekiyor. Ya da Endonezya’nın başkenti Cakarta’da bir erkek berberine gidip “Vur abi makinayı, 3 numara olsun!” diyecekseniz 13-14 liraya işinizi halledebilirsiniz.

UBS bankasının analistleri dünya üzerindeki pek çok hizmetin ücretini karşılaştırmış. Görülmüş ki incelenen şehirlerdeki yerel maaş düzeyi ve hizmetlerin ücretleri arasında güçlü bir korelasyon var. İçlerinden saç kesim ücretlerinin yer aldığı dataya odaklanan Business Insider ekibi durumu net olarak görmemizi sağlayan iki grafik çıkarmış ortaya. Sonuçlardan dikkat çeken bir nokta şu ki aynı hizmeti alan kadınlar erkeklere oranla, dünya genelinde yüzde 40 daha fazla ödüyor.

İşte kadınların saç kesimine dünyanın büyük şehirlerinde harcadığı paralar… İstanbul $21,37 ile grafiğin alt çeyreğinde yer alıyor. Kadınlar İstanbul’da bu kadar ödüyor olabilir belki de erkekler için durum biraz abartılı mı ne?

kadin erkek sac kestirmek kuafor berber dunyadaki fiyatlar karsilastirma 1

Bu arada Norveç’in başkenti Oslo’da bir kadının saçını kestirdiği ücretle Cakarta’da bir erkek 21 kez saçını kestirebiliyor. Gelir seviyesi farklılığına bakın. Bu da erkeklerin harcadığı paralar:

kadin erkek sac kestirmek kuafor berber dunyadaki fiyatlar karsilastirma 3