UZMAN ERBAŞ NASIL OLUNUR

Logo
UZMAN ERBAŞ NASIL OLUNUR
  • 224 Okuma
  • 0 Yorum

Jandarma Genel Komutanlığı, geçtiğimiz günlerde resmi sitesinde yayınladığı ilanlar ile en az ilkokul mezunu ve en az lise mezunu uzman erbaş alımı yapacağını duyurdu. Yayınlanan ilanlara başvuru yapacak adaylarda, eğitim durumu, yaş şartı, askerlik terhis süresi gibi bazı şartlar aranıyor. 

Uzman erbaş alımlarının devam ettiği şu günlerde uzman erbaşlar ile ilgili birçok konu merak ediliyor.

Kimler Uzman Çavuş Olabilir?

* T.C. vatandaşı olanlar

* 26 yaşından gün almamış olanlar

* Askerlik hizmetinin 6.ayı ile terhisinden sonra geçen 3 yıl içerisinde başvuru yapanlar

* Ortaokul, yüksek okul ve fakülte mezunu olanlar

* Daha önce TSK'da istihdam edilmemiş olanlar

* “Komando Uzman Erbaş Olur, Paraşütle Atlar”, diğer sınıflar için “Sağlam, Uzman Erbaş Olur” kayıtlı sağlık raporu almış olanlar

* En az 1.64 cm boyunda olanlar

Uzman Çavuşlar Ne Kadar Maaş Alır?

* Uzman erbaş maaşları görev yaptıkları bölgeye, medeni durumuna, çocuğu olup olmamasına göre değişiyor. 2017'de uzman çavuş maaşları ortalama 3 bin- 4.500 TL arasındadır.

Uzman Çavuşların Görevleri Nelerdir?

Uzman çavuşlar, ihtiyaçlar doğrultusunda çeşitli görevler yapabilirler. Uzman çavuşların görevlerine verilebilecek bazı örnekler şöyle: tim, manga, unsur ve kol komutanlığı, ağır ve hafif silahların nişancılığı, ağır vasıta ve tank şoförlüğü, iş makinesi ya da askeri cihaz ve araç operatörlüğü, teknik ve kademe birimlerinde teknisyenlik

uzman erbaş olabilmek için ilk önce kolay bir yazılı sınava ardından fizik yeterlilik sınavına ardından mülakat ve son olarak soruşturma işleyişleri oluyor.

sabah ilk önce yazılı sınava giriyorsunuz ardından mekik, sınav, barfiks, 400 m koşu yer alıyor. 

yazar
Yamak

erkan ayhan