VAR Nedir? Video Yardımcı Hakem Sistemi

Logo
VAR Nedir? Video Yardımcı Hakem Sistemi
  • 330 Okuma
  • 0 Yorum

Video teknolojisinin kullanımı, tanıtıldığından beri önemli bir konuşma noktası oldu, ancak şikayetlere rağmen, daha fazla rekabet kullanıyor.

Hakemlere yardımcı olmak için yıllarca video teknolojisinin futbola uygulanması çağrısından sonra, Bundesliga, Serie A ve Dünya Kupası da dahil olmak üzere dünya çapındaki yarışmalarda yer aldı.

İlk kez 2017 yılının Kasım ayında İngiltere’de Üç Aslan’ın Almanya’yla dostane bir yüzle karşılaştığı ve daha sonra Ocak 2018’de ilk kez Brighton’daki Brighton & Hove Albion’ın FA Cup’taki Crystal Palace’a girmesiyle yaptığı ilk rekoru kırdı.

Bununla birlikte, referans kararları konusundaki tartışmayı ortadan kaldırmaktan uzak, yeni sistem, normalden beklenenden daha fazla tartışma ve tartışma üzerine tartışmalara neden oldu.

VAR Nedir?

VAR, video yardımcı hakem anlamına gelir. Aslında, hakem tarafından verilen belli kararların gözden geçirilmesi ve ilgili olayların video tekrarlarını izleyerek birlikte çalışan üç kişilik bir ekip.

Bu takım video yardımcı hakemin kendisinden (şu an veya eski hakem olacak) asistanından ve bir tekrarlayan operatörden oluşur. Temelde farklı kamera açıları sunan bir monitör bankası olan bir video ameliyathanesinde bulunurlar.

VAR kullanılarak dört tür karar gözden geçirilebilir: hedefler (ve bunlara yapılan ihlaller), cezalar, kırmızı kartlar ve bir kartın verilmesinde hatalı kimlik. Sahada alınacak kararın devrilmesi için “açık bir hata” olması gerekir.

Bir kararı gözden geçirme süreci iki şekilde çalışabilir; Hakem karar verdikten sonra bir inceleme isteyebilir veya VAR ekibi bir tane önerebilir. İkinci durumda, eğer VAR açık bir hata yapılması olasılığının bulunduğuna karar verirse, hakeme bildirir.

Hakem daha sonra üç seçeneğe sahiptir: VAR'ın tavsiyesine göre çağrıyı hemen geri alabilir, olayı dokunmatik hatta bir monitörde gözden geçirebilir veya ilk kararlarını alabilir.

Mevcut VAR kullanımı

VAR şu anda Oyun Yasaları'na yazılmamıştır, ancak bu Yasalardan sorumlu olan Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) tarafından dünya çapındaki birçok ligde ve turnuvada test edilmektedir.

İlk defa ABD'deki Birleşik Futbol Ligi'nde, MLS kulüplerinin iki yedek takımı - New York Red Bulls II ile Orlando City B - 2016 Ağustos ayındaki Orlando City B arasındaki maçta denendi. A-League tarafından getirildi. Avustralya'da ve MLS'nin kendisinde.

Ayrıca, FIFA, geçen yılki 20 Yaş Altı Dünya Kupası ve Konfederasyon Kupası gibi bir dizi uluslararası turnuvada sisteme yakından baktı. 2017-18 sezonları için en üst düzey yarışmalarında Almanya, İtalya ve Portekiz tanıtırken, Copa Libertadores 2017'de yarı final aşamasından VAR aldı.

Şu ana kadar Major League Soccer'da kullanılması, eski Şampiyonlar Ligi ve Dünya Kupası final hakemi Howard Webb'i çok etkiledi:

Webb ESPN'e “Gittiği yoldan memnun kaldık” dedi. “VAR'ı uygulamaya karar veren herhangi bir rekabetin büyük bir girişim olduğunu her zaman biliyorduk.

“Uygulaması çok büyük bir şey ve hem insanlarımızı eğitmek hem de stadyumlarımızı hazırlamak için çok fazla iş var. Şahsen ben MLS'nin bir araya getirilmesinden çok etkilendim.”

VAR ne kadar iyi çalışıyor?

VAR'ın ne kadar iyi çalıştığı kime sorduğunuza bağlı.

FIFA ve Infantino, bahsedildiği gibi, sistemin - kusurluyken - bütünüyle başarılı olduğunu vurguladılar. 2017 Konfederasyon Kupası'nın grup aşamaları sırasında, VAR'ın yanı sıra diğer 29 "büyük olaya" ek olarak altı "oyun değiştiren" karar verildiğini söylüyorlar.

Infantino’nun belirttiği gibi, Konfederasyon Kupası’nın incelemeleri olmadan farklı ve daha az adil bir turnuva olacağı yönünde.

Ancak bazı oyuncular ve antrenörler daha az etkilendi. Yaygın bir şikayet, kararların gözden geçirilmesi ve karışıklığa neden olan ve oyuna bir son getirecek şekilde gözden geçirme zamanı olmuştur.

Başka bir konu, tartışmalı her kararın gözden geçirilmek üzere seçilmemesiydi. Meksika’nın 2017 turnuvasında Portekiz’e karşı üçüncü sıradaki oyunda, örneğin, Pepe Hector Moreno'yu kutunun üzerine itti gibi göründü, ancak Meksika oyuncularının çekiciliğine ve stadyumun büyük ekranında tekrarlanan oyuna rağmen, oyun devam etti.

El Tri kaleci Guillermo Ochoa, "Bazı oyunlar, evet [bakın] ve diğerleri hayır," dedi. "Daha adil bir yol bulmak zorunda kalacaklar."

Öyleyse, VAR hakemlerin doğru kararlar vermesine yardımcı olmasına rağmen, bunları garanti etmiyor; hala yetkililerin kararına göre aramalar yapılıyor.

Bundesliga'da, taraftarlar VAR'ı kullanarak bazı kararların alınması için gereken süreyi eleştirdiler ve insanların yüzde 47'si Kicker tarafından yürütülen bir ankette kaldırılmasını istedi.

Bayer Leverkusen spor direktörü Rudi Voller, ilk başladığında Sky'a “Bu sezonun başlangıcında olumlu bir merak doluydu” dedi. “Şimdi, yarım sezondan sonra, kararım iyi değil. Ve daha iyi olacağından şüpheliyim.”

var sistemi

Benzer şekilde, eski Juventus kaleci Gianluigi Buffon, Serie A’daki uygulamasının ilk günlerinde VAR’ın kullanılmasını eleştirdi: “Aşırı kullanıyorlar ve hata yapıyorlar. Bu şekilde sevmiyorum, bu iyi değil” dedi. “Dikkatli kullanılırsa bize mükemmel sonuçlar verecek ve futbol için iyi bir şey olabilecek bir şey.”

Bununla birlikte, o zamandan beri, hem Alman hem de İtalyan üst kademe video hakemleri kullanmaya alışmış, Bundesliga kararları analiz etmeye ve VAR karar verme süresini uzatmaya yardımcı olan başka bir asistan eklemiştir.

Bu diş çıkarma sorunlarının daha fazla kullanıldığı ve ütülenenin trendin dünya genelinde yaygın olarak kullanılması yönünde ütüleneceği umulmaktadır.

yazar

İyi bir yazar. Aslında sizin düşündüğünüz tarz da bir yazar değil, tam tersine bir yazılım mühendisi :) Azbucuk tükkanın sahibi.

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma