Veganlar için hayvanların canı var da bitkilerin yok mu?

Logo
Veganlar için hayvanların canı var da bitkilerin yok mu?
  • 606 Okuma
  • 0 Yorum

Öncelikle çok karıştırılan vegan ve vejetaryan kavramını açıklayarak başlayalım. Beslenme tarzı olarak bakıldığında veganlar, et tüketmedikleri gibi, hayvanlardan gelen hiçbir besini (süt, bal,yumurta vb.) kullanmaz ve hayvansal ürünlerin (deri,kürk gibi) kullanımını reddederler. Vejetaryanlar ise et tüketmezler ancak hayvansal ürün tüketebilirler. Vejetaryan ve veganlarda da bazı kedemeler vardır. Şöyle ki :

  • Peskataryenler:Et veya kümes hayvanı yemeyen, fakat balık tüketirler.
  • Lakto-Ovo vejeteryanlar: Et yemezler, ancak süt ürünleri ve yumurta tüketirler.
  • Lakto vejeteryanlar: Et, balık ve yumurta yemezler. Süt ürünlerini kullanırlar.
  • Ovo vejeteryanlar: Et, balık ve süt ürünlerini yemezler. Yumurta tüketirler.
  • Veganlar: Hayvansal hiçbir gıda yemezler. Beslenmelerini tahıl, sebze ya da meyve türü gıdalarla yaparlar.

Veganların sağlıklı beslendiği gibi bir algıya sahip olmak yanlıştır. Veganlarda fast food sevebilir, dengesiz beslenebilir. Ancak veganların ve dengesiz beslenenlerin ileride ciddi sağlık sorunlarının doğabileceği konusunda uzmanların görüşlerini kulak arkası etmemek gereklidir. Vegan olmak lezzetsiz yemek yemek anlamına da gelmiyor; hamur işlerinde ufak değişikliklerle ve Ege, Akdeniz mutfağının zenginliği ile aslında et olan sofralarda farkına bile varılmayan bir çok yıldız yemek farkedilebiliyor.

Veganlığı yalnızca bir beslenme tarzı olarak algılamak yanlıştır. Politik bir duruş olarak veganlığı tercih edenler olduğu gibi, endüstriyel üretime karşı çıkma, çevreye duyarlı olma, hayvanlara saygı gösterilmesi veya dindarlık gibi bireysel sebeplerden dolayı tercih de edilebilir. Herkesin bu anlamda kişisel başka nedenleri olması da mümkündür.Hayvanlar üzerinde deney yapılan ürünlere karşı çıkmak, hayvanların sirk, eğlence parkında meta olarak insan eğlencesinde kullanılması, pet shoplarda satılması, yarıştırılması ve fayton gibi çağ dışı şekilde çalıştırılmasına ve sömürülmesine  karşı çıkmak da bu düşünceyi hayatın tüm alanına yaymayı gerektirir. (Sömürüye karşı çıkan herkes de tabii ki vegan değildir, bu insani ve vicdani bir muhakemedir.)

Peki hayvanların öldürülmemesini  istemeyen veganların nasıl olur da başka bir canlı olan bitkileri yediğine gelecek olursak; buradaki nüansın 'bilinç'' olduğunu vurgulamak gerekiyor. Üzüntü, korku hissetmeyen, bilinci olmayan bitkilerin tüketilmesinde bir sakınca görülmüyor.

Veganlığı yayılması nedeniyle bir çok büyük marka vegan seçenekler sunmaya ya da ürünlerinin içeriklerinden hayvansal ürünleri çıkarmaya başladı. Ayrıca Bill Gates'in geçtiğimiz günlerde iklim değişikliği için zenginlerin yapay et tüketimine geçmesi gerektiği yöndeki açıklamaları bundan sonra bu konuların daha çok gündeme geleceğinin habercisi gibi.

yazar
Yamak

Kuru Üzüm

x