Whatsapp Nedir?

Logo
Whatsapp Nedir?
  • 187 Okuma
  • 0 Yorum

 

 

Whatsapp APP olarak adlandırdığımız uygulama  çağımızın uygulamalarının en başında yer alıyor. Özellikle akıllı telefonların hemen hemen herkes tarafından kullanılmaya başlanması ile beraber birden fazla mesajlaşma uygulaması uygulama marketlerindeki yerini alıyor. Whatsapp’ın dünya üzerinde yoğun şekilde kullanılması Whatsapp kurucularının uygulamaya Business adını verdikleri bir özellik getirmelerine neden oldu. İsminden de anlaşılabileceği gibi işletmeler için özel hazırlanan Whatsapp Business uygulamasının işletmelere sunduğu pek çok fayda bulunuyor. Peki, Whatsapp Business nedir?

Whatsapp Business Nedir?

Whatssap Business, Whatsapp kullanıcılarının henüz yeni yeni tanıştığı bir özelliktir. Whatsapp Business’ı en kısa tanımı ile küçük ölçekli şirketlerin müşterileri ile daha hızlı iletişim kurmasını sağlayan bir Whatsapp uygulamasıdır. Whatsapp Business kullanıcıları müşterileri ile hızlı ve daha etkili iletişim kurarak büyük avantajlar elde ediyor. Ancak Whatsapp Business’ı kullanan kişilerin normal Whatsapp uygulamasını kullanamayacakları düşünülür. Kişiler kendi telefonlarında kişisel Whatsapplarını kullanırken bir şirket telefonu edinerek Whatsapp Business’ı kullanabilecekleri düşüncesindedir. Ancak durum bu şekilde değildir. Whatsapp Business, normal Whatsapp uygulamasından farklı bir uygulamadır. Telefonunun uygulama marketine girerek Whatsapp Business uygulamasının indirilmesi gerekir. Bu sayede kişiler tek bir cihaz üzerinden hem normal Whatsapp hem de Business Whatsapp kullanabilir. Whatsapp Business ve normal Whatsapp farklarını ise kısaca aşağıdaki gibi açıklamak mümkündür.

Whatsapp Business ve Normal Whatsapp Farkları

Öncelikle her iki Whatsapp uygulamasının da birbiri benzer ara yüzlere sahip olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Whatsapp Business’ta normal Whatsapp’tan farklı olarak işletme ya da şirket tanımı, konumu, e-posta adresi, web sitesi gibi şirketler için özel hazırlanan seçenekler bulunuyor. İşletmeler bu alanları doldurarak işletme profilleri oluşturuyor ve müşterilerine kendilerini tanıtabiliyor.

Whatsapp Business ve normal whatsapp uygulaması arasındaki bir diğer fark ise Whatsapp Business’ta sabit hat üzerinden de hesap oluşturulabiliyor olmasıdır. Yani işletmelerin Whatsapp Business uygulamasını kullanabilmek için cep telefonu numarasına ihtiyaçları yoktur. Whatsapp Business’ın kullanıcılarına sunduğu özellikler arasında ‘İstatistikler’ ve ‘Otomatik cevap’ seçenekleri bulunuyor. Otomatik cevap özelliği sayesinde mesai saatlerinin dışında ya da işletmenin müsait olmadığı durumlarda otomatik olarak mesaj şablonu gönderilebiliyor. İstatistik özelliği sayesinde ise işletmelere gönderilen, alınan ve teslim edilen tüm mesajlar ile ilgili bir veri sunuluyor.

Whatsapp Business’ın küçük ölçekli işletmeler için bir iletişim aracı olduğundan bahsedilmişti. Peki ya büyük ya da orta ölçekli işletmeler için bir iletişim aracı bulunuyor mu diye soruyorsanız cevabı kesinlikle evet olacaktır. Whatsapp Business API büyük ve orta ölçekli işletmeler için sunulan bir uygulamadır.

olarak KLM Hollanda Kraliyet Hava Yolları tarafından 2017 yılında kullanıldı. Marka Whatsapp Business API sayesinde rezervasyon onayları, check-in hatırlatmaları, uçuş durumu güncelleme, mobil biniş kartlarını kolaylıkla müşterilerine gönderebiliyor. Kısacası Whatsapp Business API, büyük işletmelerin tüm dünyadaki müşterileri ile güvenli ve hızlı bir şekilde iletişim kurabilmesine olanak tanıyor. Müşterileriniz ile olan ilişkilerinizi güçlendirmek için yapay zeka uygulamalarından biri olan chatbot uygulamalarını Whatsapp Business API ile birlikte kullanabilirsiniz.

Chatbot ile Müşteri İlişkilerinizi Güçlendirin

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte chatbotlar hemen hemen hayatımızın her alanında bulunmaya başladı. Özellikle hizmet sektöründe yer alan işletmeler chatbot uygulamalarını kullanarak müşterileri ile daha etkili bir şekilde iletişim kurabiliyor. Chatbot en temel tanımı ile yazılı ve sözlü olarak insanların konuşmasını taklit eden yazılım uygulamalarıdır. Bu uygulamalar web tabanlı ya da bağımsız olmak üzere iki şekilde kullanılabilmektedir. En çok müşteri hizmetleri alanında kullanılan chatbotlar tıpkı müşteri temsilcileri gibi işletmelerin müşterileri ile iletişim kurabilmesini sağlıyor. yakının genelinde bahsettiğimiz Whatsapp API uygulamalarına entegre edilen chatbotlar işletmelerin müşterileri karşısında daha kurumsal bir tavır sergileyebilmelerini ve dolayısıyla müşterilerine daha etkili hizmetler verebilmelerini sağlıyor. Chatbot servisi ile işletmeler hem kendilerine hem de müşterilerine çeşitli faydalar sağlamış oluyor.

 

 

yazar
Kalfa

Hazal Kanmaz

Azbucuk nasıl çalışır?

Azbucuk.com'a Üye ol sayfamızda ücretsiz üye olabilirsiniz, üye olduktan sonra içerikler girebilirsiniz. Unutmayın her girdiğiniz içerikler sitesinden özgünlük kontrolleri yapılır ve %60'ın üzerindeki içerikler onaylanacaktır. Onay işlemleri tamamlandıktan sonra anında 3 TL, 6 TL ve 9 TL içerik başına ücret kazanacaksınız. Kazandığınız bu ücretler hesabınıza aktarılır, 200 TL ödeme eşiği tamamlandığında sisteme kayıt etmiş olduğunuz IBAN hesabına gönderilmektedir.


Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma