Windows 10'da Karşılaşan 5 Hata Ve Çözümleri

Logo
Windows 10'da Karşılaşan 5 Hata Ve Çözümleri
  • 874 Okuma
  • 0 Yorum

 

Windows 10, Microsoft firmasının gözbebeği olan bir işletim sistemidir. Firmanın adını dünyaya duyurmasında bugüne kadar fazlasıyla etkili olmuştur. Ancak her işletim sisteminde olduğu gibi bunda da birçok hata ile karşılaşabiliyoruz. Bu hataların bazıları insanı sinir edecek boyutlara gelebiliyor. Bu yazımızda size Windows 10’ da karşılaşabileceğiniz en önemli ve çözümü kolay olan 5 hatayı anlatacağız.

1-Windows’un gönderdiği bazı güncellemeler hata almanıza sebep oluyor.

Güncelleme

                Windows 10 artık dünyada en çok kullanılan işletim sistemi olmuş durumdadır. Bu sebeple Microsoft firması kullanıcılara daha iyi kullanış sunmak amacıyla sistemi sürekli güncellemek zorunda kalıyor. Bazı güncellemeler ise Windows 10 kullanışını arttırmak ve kolaylaştırmak yerine size Windows üzerinde birçok hata veriyor. Bu nedenle Windows’u  güncellemeleri kapatarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunu yapmak için çok basit bir yol vardır.

Windows güncellemeleri servisini deaktif hale getirerek,

Güncellemeleri kapatmak için aşağıda size belirttiğimiz yolları izleyebilirsiniz.

Denetim Masasına girerek  > Sistem ve Güvenlik  > Yönetimsel Araçlar

Açılan pencereden “Hizmetler” sekmesine tıklayın.

Sonra ki açılan pencerede ise Windows Update’yi seçerek  “Başlangıç Türü” sekmesini devre dışı bırakarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

2 -Başlat Menüsünün düzensizliği

Başlat Menüsü

                Başlat menüsünün görüntüsü gözünüze kötü geliyor ise size sunulan birçok yöntem ile düzenleyebilirsiniz. Size belirttiğimiz işlemleri yapmadan önce bilgisayarınızı bir kez yeniden başlatarak sorun çözerken sorunla karşılaşmadan işinizi kolayca halledebilirsiniz.

Güncelleştirmeleri kontrol edin,

Farklı işlemler yapmadan önce mutlaka güncelleştirmeleri kontrol edin, bunun sebebi Microsoft tarafından yapılmış olan herhangi bir güncelleme sizin sorununuzu çözmeye yönelik olmuş olabilir. Bu sebeple mutlaka güncelleştirmeleri kontrol ederek işe başlamalısınız.

Yerel yönetici hesabı oluşturabilirsiniz,

Yaptığınız güncelleştirme işlemi sorununuzu çözmediyse yerel bir yönetici hesabı oluşturarak sonrasında dosyalarınızı oraya aktarabilirsiniz. Bunun ardından ise Windows 10 kurtarma seçeneklerinden  bilgisayarınızı yeniden başlatarak işlemi tamamlayın.

3- Kayıp depolama alanını tekrardan kurtarmak

Harddisk

                Windows bilgisayarınıza büyük bir işletim sistemi güncellemesi gönderdiğinde bu güncelleme sonrasında yapılan değişiklikleri geri almak adına önceki sisteminizi her ihtimale karşı bir dosyanın içinde tutmaktadır. Eğer ki depolamanızda yetersiz bir bellek var ise bu güncelleme dosyasını silerek yer kazanabilirsiniz. Bu silme işlemini yapmak için disk temizleme aracını kullanabilirsiniz.

4- Windows başlatma süresinden zaman kazanmak

Windows Start

                İnsanlar Windows 10 piyasaya ilk sürüldüğünde diğer sürümlere göre daha yavaş açıldığı doğrultusunda geri dönüşler yapmıştı. Fakat bu konuyu Windows belirli seçenekleri güncelleme yoluyla ekleyerek çözmeye çalışmıştır.

Hızlı başlatmayı aktifleştirerek süreyi kısaltabilirsiniz.

Windows’un bu sürümünün içinde bilgisayar açıldığında hızlıca başlatma seçeneği bulunuyor bu seçeneğe aşağıda bulunan seçenekler yoluyla ulaşabilirsiniz.

Başlat Menüsüne sağ tıklayarak “Güç Seçeneklerini” seçmelisiniz.

Ardından “Ek Güç Ayarları” sekmesine giriş yapın.

“Güç Düğmesinin Yapacakları” sekmesini seçin.

“Kapatma Ayarları” başlığının alt kısmında bulunan “Hızlı Başlatma”’yı aktif hale getirin.

5- Sisteminize gelen rahatsız eden bildirimleri kapatmak

Bildirim

                Microsoft firması  birçok bildirimi size göndermek amacıyla Windows 10 sürümünde bildirim çubuğu özelliğini getirdi. Bazı durumlarda bu bildirim çubuğuna düşen bildirimler kabul haline gelebiliyor. Bu bildirimleri kapatmak için aşağıda size belirttiğimiz yolları izleyebilirsiniz.

Ayarlar > Sistem > Bildirimler ve Eylemler başlığına giriş yapın.

Bu başlık altında kapatabileceğiniz bildirimleri görebileceksiniz. İsteğe bağlı olarak buradan herhangi bir bildirimi kapatabilirsiniz.

 

 

 

MPT 4 U

yazar
Kalfa

Burak Mehel