wordpres eğitim

Logo
wordpres eğitim
  • 654 Okuma
  • 0 Yorum

Selamun aleyküm değerli arkadaşlar wordpress derslerimizin 3. dersinde sizlere wordpress sitelerde içerik eklemeyi anlatacağım. Dünkü dersimizde ftp ile yükleme ve veritabanı kurmayı ve son olarak wordpress kurulumunu anlatmıştım bakma imkanı olmayan arkadaşlarımız aşağıdaki linkten inceleyebilirler.

Bir Önceki Dersimiz: WordPress Dersleri Yükleme ve Veritabanı Ders 1

Evet arkadaşlar bende sizlerle uygulama amaçlı http://www.istanbulavcilar.com sitesine wordpres kurdum ve uygulamaları o sitede yapacağım ordanda örnekleri görme imkanınız olacaktır diyelim ve başlayalım allahın izniyle.

WordPress Kategori

WordPresste kategori mantığı tüm sitelerde geçerlidir arkadaşlar örnek bir video siteniz var olsun tüm videoları karışık koymak yerine Pop, Türk Halk Müziği, Arabesk şeklinde kategoriler açarak yazılarımızı uygun kategorilere eklemek daha uygun olacaktır.

WordPress Kategori Oluşturma

Açıyoruz arkadaşlar wordpress sitemizin yönetim bölümünü ve giriş yapıyoruz

WordPress Yeni Kategori Ekleme

Kategori eklemek için yönetim sayfasında yazılar bölümünden kategorile tıklıyoruz arkadaşlar

Wordpress Kategoriler Menüsü

Wordpress Kategoriler Menüsü

Evet arkadaşlar yazılar bloğunu hemen sağındaki ok işaretine tıklayın özellik penceresi açılır arkadaşlar alttaki bloklar kapalı şuan evet menüden kategoriler linkine tıklıyoruz ve açılan sayfada kategori oluşturacağız

Wordpress Kategori Özellikleri

Wordpress Kategori Özellikleri

Evet arkadaşlar kategori sayfamız açıldı 4 ana özellikten oşuyor hemen bunları inceliyelim ve dikkat edilmesi gerekenleri ele alalım

  • İsim: bu kısıma yazılacak olan sitemizde görünecek kategori adıdır
  • Kısa isim: bu bölümde türkçe ve büyük harf kullanmıyoruz zira bu kısıma yazılan açtığımız kategonin link uzantısı olacaktır
  • Ebeveyn: açmak istediğimiz kategori istersek başka bir kategoriye alt kategori yapabiliriz burdan ana kategoriye seçerek
  • Açıklama: Kategori hakkında 3 4 kelime tanıtım metinleri ekleyin arkadaşlar google açısından faydalı olacaktır.

Evet arkadaşlar anlattıklarımı bir kategori ekleyerek aşağıdaki resimde hep birlikte görelim

Wordpress Kategori Kaydetme

Wordpress Kategori Kaydetme

Değerli arkadaşlar kategori eklerken yukarda bahsettiklerimi aynen uyguladım kısa isimde türkçe karakter ve büyük karakter kullanmadım açıklmada ise kategoriyi tanımlayıcı cümleler kurdum zira sitede o kategorinin üzerine maosla gelince o yazı görünür google için faydalıdır boş bırakmayın mutlaka 2 3 kelimelik birşeyler yazın kategori ekleme bu kadar arkadaşlar.

NOT: Kategori ekledim ama sitemde eklediğim kategori görünmüyor sorusuna yanıt vereyim şimdiden açtığınız kategorilere yazı eklemezseniz yani içerik o kategori boş olduğu için site anasayfanızda görünmez arkadaşlar.

WordPress Yazılar

WordPress yazılar kısmı belkide en çok kullanılan ve en önemli kısımdır arkadaşlar nerdeyse tüm içerik yazı ekleme ile mümkündür arkadaşlar.

WordPress Yazı Ekleme

Kategorimi oluşturdum şimdi o kategoriye ilk yazımı ekleyebilirim arkadaşlar

Wordpress Kategoriler Menüsü

Wordpress Yazı Ekle

Evet arkadaşlar yine yazılar bölümünden bu sefer ise Yeni Ekle linkine Tıklıyoruz ve açılan sayfada karşımıza bir yazı editörü ve mesaj kısmı çıkıyor .

Wordpress Yazılar Bölümü

Wordpress Yazılar Bölümü

Yazılar kısmında dikkat etmemiz ve kullanmamız gereken 4 ana kısım var arkadaşlar wordpress’in bu haliyle ilerde eklentiler ekleyecez yeni özellikler katacaz ozaman onlarıda anlatacağım şimdi standart bir wordpress ile uygulama yapıyoruz.

Başlık: Yazımızın başlığı hem sitede görünür hemde başlık link uzantısı olacaktır

Mesaj kısmı: ister yazı ister resim ister video yada hepsi birden html kodlama olarakta kullanabileceğiniz editör kısmı

Kategori: yazdığımız yazıyı hangi kategori veya kategorilerde yayınlamızı sağlar ister tek tek kategori istersek bir çok kategoride yayınlanır.

Etiket: yazımızla alakalı 2-3 etiket eklerseniz google aramalarında o kelimelerdede yazınızın çıkmasını sağlarsınız aşırıyada kaçmayın 2-3 kafi

WordPress Yazı Ekleme Uygulama

Evet arkadaşlar açtığım haber kategoriye bir haber ekledim kategorisini seçip yazı ile ilgili 2 etiket oluşturdum ve yayınla butonuna tıklayınca yazım yayınlandı uygulamayı örmek için http://www.istanbulavcilar.com adresinden bakabilirsiniz.

Wordpress Yazı Yayınlama

Wordpress Yazı Yayınlama

WordPress Bağlantılar

Bağlantılar arkadaşlar başka sitelere link verme işine yarar arkadaşınız dostunuz yada beğendiğiniz sitelerin linkini ekleyebilirsiniz.

Bağlantı eklemek yukarda anlattığım işlemler gibi önce kategori ekleriniz standart kategoriyi kullanmak istemezseniz sonra bağlantı ekle diyerek ekleyebilir düzenleyebilir.

Yazı ekleme kısmına ilerde yine dönecem arkadşalr şayet resim ekleme video ekleme ve html kodlarla çalışmayı gösterecem.

Bugünkü dersimiz bu kadar arkadaşlar bir sonraki dersimizde wordpress ayarları kalıcı bağlantılar (yazı başlıklarının linkte görünmesi) ve eklenti eklemeyi göstereceğima rkadaşlar eklentiler ile sitemize seo sitemap ve birçok özelliği ekleyeceğiz arkadaşlar Allaha emanet olun

Auto Clicker

yazar
Yamak

Sezer ADALI

adım sezer 32 yaşındayım istanbulda oturuyorum