Yağlı Saçlar için 25 Bakım Önerisi

Logo
Yağlı Saçlar için 25 Bakım Önerisi
  • 198 Okuma
  • 0 Yorum

Fritözde uyuduğuna benzeyen saça geç uyanma paniği kesinlikle harika bir sabah yapmaz. Elbette, parlak, dağınık saçlar bu günlerde. Ama kesinlikle çok iyi bir şey olabilir.

Aşırı yağlı bir kafa derisi rahatsız kaşıntı ve seboreik dermatite yol açabilir. Kepeklere neden olan mantar için bir ziyafet bile sağlayabilir.

Bununla birlikte, tüm yağınızı çıkarmak istemezsiniz. Doğal yağlarınız saçı korur ve sağlıklı bir saç derisi ve parlak saçlar için hayati önem taşır. Saçınıza zarar vermeden veya kafa derisini tahriş etmeden yağı nasıl keseceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

1. Daha sık yıkayın

Gerçekten yağlı saçları olan insanların Amerikan Dermatoloji Akademisi'ne göre günde bir kez şampuanlaması gerekebilir. Şampuan, fazla yağın yanı sıra döküntü ve artık saç ürünlerini kafa derisinden çıkarmaya yardımcı olur.

Saçlarını ne sıklıkla yıkamalısın?

2. Daha az sıklıkta yıkayın

Bu mantıksız görünebilir. Ancak saçınızı günde bir kez yıkıyorsanız ve gün sonuna kadar hala yağlıysanız, saçlarınızı ne sıklıkta yıkadığınızla oynamaya değer olabilir.

Aşırı yıkama, saç derinizi doğal yağlarından arındırır. Bu, rehidrat için daha fazla yağ üretmesine neden olabilir. Yağlı saça ek olarak kuru bir cilde veya kuru, kaşıntılı bir kafa derisine sahipseniz, yıkama sıklığınızı yavaşça uzatmak kafa derinizin yağ üretimini dengelemeye yardımcı olabilir.

3. Doğru şampuan

Roket bilimi gibi görünmüyor, ancak evet, saçlarınızı yanlış yıkayabilir ve yağlı bir kafa derisi ve hasarlı saçlarla sonuçlanabilir. 

Saçınızı düzgün bir şekilde yıkamak için, köklerinize ve saç derinize az miktarda şampuan uygulayın. Tırnaklarınızı kullanmaktan veya tellerde gereksiz sürtünme yaratmaktan kaçının. Agresif ovma saç derisini tahriş edebilir ve daha fazla yağ üretmesine neden olabilir.

Saçınızın uzunluğundan ziyade yağın olduğu kafa derinize odaklanın. Şampuanı doğrudan saçınızın uçlarına uygulamayın veya ovalamayın. Bunun yerine, durulama sırasında şampuanın uçlardan akmasına izin verin. Ve cüzdanınız için iyi haber, araştırmacılar "tekrar" temizliğini atlamanızı önerir.

4. Dikkatlice hazırlayın

Saç kremi saçınızın yağlı görünmesini sağlayabilir ve yağların daha hızlı yığılmasına neden olabilir. Saçınızın sadece uçlarını yumuşatın ve iyice duruladığınızdan emin olun.

5. Doğal olun

Doğrultma ütüler ve fön makineleri size pürüzsüz ve şık bir görünüm kazandırabilir. Ayrıca saçlarınızın daha hızlı yağlı görünmesini sağlayabilirler. Saçınızın kurumasını bekleyin ve doğal dokusunu kucaklayın. Yıkamalarınızı uzatacak ve ısı hasarını önleyeceksiniz.

6. Yağlı saçlar için formüle ürünleri kullanın

Bir çok düşünce ve araştırma saç bakım ürünlerini hype kadar yaşamaya başladı. Şampuanınız kesmiyorsa, daha güçlü deterjanlara sahip açıklayıcı bir şampuan deneyin. Bu, yağı kaldırmaya ve saçınızı yağdan arındırmaya yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, terli antrenmanları seviyorsanız veya günlük olarak yıkamanız gerektiğini tespit ederseniz, hafif bir bebek şampuanı daha az tahriş edici olabilir ve sıkça Güvenilen Kaynak kullanımı için daha uygun olabilir.

7. Fırçanızı temizleyin

Kirli bir fırçanın yeni yıkanmış saçlarla yeri yoktur. Fırçanız, yıkandıktan hemen sonra kilitlerinizi kirletebilecek şekillendirici ürünler, yağlar ve genel yapıştırıcılarla dolu olabilir. Şekillendirme araçlarınızı birikintiyi çıkarmak için biraz şampuan veya yumuşak bir sabunla temizleyin. Aynı şekilde, fırçanızı yağ ve kirden uzak tutmak için her fırçalamadan sonra tüm gevşek saçları temizleyin.

8. Aloe ile derinlemesine temizleyin

Bu ev ilacı sadece yaz aylarında işe yaramaz. Aloe, ekstra yağı çıkardığı, ürün birikimiyle savaştığı, kafa derisini yatıştırdığı ve telleri koruduğu için mükemmel bir saç ve saç derisi maskesi yapar. Yumuşak, sağlıklı saçlarla kalacaksınız.

9. Silikon ile ürünleri kaçının

Şampuanlar, saç kremleri, kremler ve şekillendirici ürünler de dahil olmak üzere birçok ürün, saçı pürüzsüzleştirmek ve parlaklık sağlamak için silikon ile üretilmiştir.

Gres gibi çok fazla parıltıya sahip ekstra parlaklık eklemenin yanı sıra, siklometikon, amodimetikon ve en yaygın dimetikon gibi silikonlar saç üzerinde birikebilir ve kirli, yağlı ve tartılmış görünmesini sağlayabilir.

Silisler ayrıca saç şaftlarına faydalı nemin girmesini önleyebilir. Köklerinize bir iyilik yapın ve “koni” ile biten malzemeleri içeren ürünleri atlayın.

10. Nazik olun

Başınızı yıkıyor, fırçalıyor, şekillendiriyor veya çiziyor olun, ekstra yumuşak olmak önemlidir. Kafa derinizi tahriş etmek, kafa derinizi aşırı uyarır ve yağ bezlerinizin daha da fazla yağ üretmesine neden olabilir.

yazar
Ahi

Admin

Yeni Ne Var

Sakın Kaçırma