Yazılım Mühendisliği ? Bilgisayar Mühendisliği ? Farkları Neler ?

Logo
Yazılım Mühendisliği ? Bilgisayar Mühendisliği ? Farkları Neler ?
  • 114 Okuma
  • 0 YorumGiriş

Evet, herkese merhaba canlar. Bu yazıda sizlere Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği hakkında bilgiler verip farklarından bahsedeceğiz. 

Haydi gelin beraber inceleyelim !


Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

Bilgisayar mühendisliği temel olarak yazılımprogramlama ve algoritma ile ilgilenir. Bilgisayar ağlarıveri tabanı yöneticiliği ve gömülü sistemler de diğer çalışma alanlarıdır. Bilgisayar mühendisleri, programlama dilleri, yazılım tasarımı ve yazılım - donanım tümleştirmesi eğitimi alırlar.

Gördüğünüz gibi bilgisayar mühendisleri aslında yazılım işleriyle de ilgileniyor. Peki o zaman yazılım mühendisleri ne yapıyor?


Yazılım Mühendisliği Nedir?

Yazılım mühendisliği, yazılım geliştirme ile ilgilenen bilim dalıdır. Yazılım mühendisliği tanımı ilk olarak 1968 yılında gerçekleştirilen NATO toplantısında Almanya'da gündeme gelmiştir.

Gördüğünüz gibi aslında şimdiden fark ortaya çıktı. Yazılım mühendisliği donanım ile ilgilenmeyen, yazılım odaklı çalışmalar yürüten bir bilim dalı.


İkisinin Arasında Ki Farklar Neler?

  • Bilgisayar mühendisliği hem yazılım işleriylehem donanım işleriyle ilgilenirken; yazılım mühendisliği genel anlamda yazılım odaklı çalışmalar yürütür.
  • Dersleri de buna göre çok az bir farklılık gösterir: Bilgisayar mühendisliği öğrencileri elektrik elektronik, mikroişlemciler gibi donanımsal dersler alırken; yazılım mühendisliği öğrencileri profesyonel yazılım geliştirme, yazılım projesi yönetimi gibi dersler görürler.
  • Derslerinde de görüldüğü gibi yazılımcılar sadece yazılıma odaklanırken, bilgisayar mühendisleri bilgisayarın yapısıyla ilgili her şeyin üzerinden geçiyor.
  • Genel hatlarıyla farkları bundan ibarettir. Yazılım mühendisliği başlarda özel üniversitelerde ek bir mühendislik dalı daha açılması için ortaya konmuş bir mühendislik dalıdır diyenler de vardır. Ondan sonra tabii yavaş yavaş geliştirilip, bilgisayar mühendisliğinden ayrıldığı söyleniyor.Peki Bilgisayar Mühendisliği Mi Yazılım Mühendisliği Mi?

Bu tamamen sizin kendinizi nasıl geliştirebileceğinize ve ilgi/alakanıza bağlı olan bir şeydir. Hangi tarafa ağırlık verir, kendinizi geliştirirseniz o alanda başarıya ulaşmanız kaçınılmazdır.


Hangisi Daha Fazla Para Alır?

Hangisi kendini daha çok geliştirebilmişse o. Çünkü hiç kimse sen bilgisayar mühendisisin diye ya da yazılım mühendisisin diye para vermiyor. Para genellikle yaptığın işi ölçerek sana verilen ödenektir. Şöyle bir şey de var, örnek veriyorum; Matematik okumuşsundur ama kendini yazılım alanında geliştirmişsindir. O vakit bir işe girince yine yazılımcının, bilgisayar mühendisinin aldığı maaş kadar almaz mısın? Elbette alırsın. Tamamen kendini geliştirebilmen ve sürekli üzerine bir şeyler katabilmenle ilgili bir iş bu.

Evet canlar bugünkü yazımızda bu kadar olsun. Sağlıcakla kalın. Bizi takip edebilirsin 🤣🤣😜😎.

yazar

Ülkemizde ve Dünya'da neler oluyor? Gelin birlikte bakalım...