Yazılımcıların Mutlaka İzlemesi Gereken Filmler

Logo
Yazılımcıların Mutlaka İzlemesi Gereken Filmler
  • 3691 Okuma
  • 0 Yorum

Yazılımcılar bu dünyanın tamamen farklı boyutunu yaşayan kişilerdir. Djital boyutun tüm dünyaya hakim olması sebebiyle sinema, dizi gibi platformlarda onlara ve onların hayatına yönelik yapılan filmler yazılımcılara ilham etkisi yaratıyor. Yazılımcılar dijital dünyanın bel kemiğidir. Bunun nedeni kullandığınız bilgisayarın içerisinde bulunan programlar, kolunuzu taktığınız akıllı saatler ve buna benzer herşey onların bilgisi sayesinde bizim kullanımımıza sunuluyor. Gelişen sinema sektörünün teknolojiye ayak uydurmaya çalışması sebebiyle bu sektörde bir sürü yazılım filmleri piyasaya sunulmaktadır. Bu filmleri sizin için bir araya getirerek yorumlarınıza sunmayı planladık. Listede bu da olmalıydı! dediğiniz bir film var ise mutlaka yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Şimdi bu filmlere bir göz atalım.

 

The Internet’s Own Boy: Story of Aaron Swartz

The Internet’s Own Boy: Story of Aaron Swartz adlı film Aaron Swartz adında bir yazılımcının hayatını konu almaktadır. Bu kişi bir bilgisayar programcısıdır ve küçük yaşlardan bu yana çok önemli işlere imza atarak adından sürekli bahsettirmiştir. Filmde ise herkesin fikrini rahatça ortaya sürebileceği güzel bir hayat yaratmak istemektedir. Fakat önüne bir çok engel ve haksızlık çıkar. Hay Allah! kelimesini fazlasıyla kullanacağınız bu filmi mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

 

Revolution Os

Revolution Os, açık kaynaklı yazılım ve bilgi paylaşımını savunan Linus Torvalds, Bruce Perens ve Richard Stallman adlı 3 yazılımcının birçok engele rağmen kullanıma sundukları açık kaynak kodlu işletim sisteminin hazırlanış sürecini anlatmaktadır. Para ve özgürlüğün fikirler üzerinde etkilerini anlatan bu filmde bir çok entelektüel çatışmayı bir arada gözlemleyebileceksiniz. Film sadece bir olay örgüsü ile devam ederek izleyiciyi sıkmak değil, biografilerinin anlatıldığı kişiler ile röportaj yapılarak ilerlemektedir.

 

 

Who Am I?

Bir bilgisayar programcısı olan Benjamin, kendini bir anda hacker grubunun arasında bulmaktadır. Sonrasında gerçekleştirilen eylemler sebebiyle başına gelen birçok sıkıntıyı çözmek için uğraşmaktadır. Siber güvenlik alanı ile ilgilenen kişilerin mutlaka ve mutlaka izlemesi gereken bir filmdir.

Ex Machina

Dünya üzerinde bulunan yazılım şirketleri arasında en büyük olan bir şirkette çalışmakta olan Caleb adlı bir yazılım programcısının şirketin içerisinde yapılan bir yarışmaya katılarak çalıştığı şirketin CEO’sunun dağ evinde bir haftalık tatil kazanmıştır. Fakat bu tatilin tamamen bir plan olduğunun farkında değildir. Caleb, bir yapay zeka robotu olan Ava’nın kullanışında denek olarak kullanılacaktır.

Google Pay

yazar
Kalfa

Burak Mehel