Yeni Webmaster Tools'ta Google Gibi Getir Nasıl Yapılır?

Logo
Yeni Webmaster Tools'ta Google Gibi Getir Nasıl Yapılır?
  • 2093 Okuma
  • 0 Yorum

Yeni webmaster tools'ta google gibi getir nasıl yapılır sorusunun cevabını merak ediyorsanız mutlaka bu yazımızı okuyarak herşeyi gösterilen şekilde yapmanız gerekiyor. 2018 senesi içerisinde altyapısında ve kullanıcı deneyimi kısmında büyük değişiklikler yapmış olan google, 2019 yılının ilk değişikliğini search console'ye yeni bir arayüz getirerek yapmış oldu. Google'nin 28 Mayıs 2019 itibari ile yeni bir webmaster tools sürümüne geçmesi ile eski kullanıcılar bu tasarıma fazlasıyla yabancı kaldı ve bir hayli zorluk çekmeye başladı. Bu tarih itibari ile webmaster tools devri biterek google search console devri açılmış oldu. Bu sebeple web site sahiplerinin en çok merak ettiği bu konuyu açıklığa kavuşturacağız. Eski console'de google gibi getir işlemi fazlasıyla kolaydı ve kullanıcılar hiç zorluk çekmeden bunu yapabiliyorlardı. Yenisine geçildiğinde yine aynı şekilde çok kolay yapılan bu işlem sadece herhangi bir açıklama yapılmaması sebebiyle zor gibi görünmektedir. Görseller yardımı ile size kolayca nasıl google gibi getir yapabileceğinizi anlatmaya başlayalım.

Adım Adım Google Gibi Getir İşlemi;

  • İlk olarak search console'ye girerek işlemlere başlamalısınız.
  • Yeni search console'ye giriş yaptıktan sonra sağ tarafta bulunan seçeneklerden URL denetimi kısmına giriş yapmalısınız. 

URL Denetimi

  • URL denetimine giriş yaptıktan sonra console'nin üst kısmında bir arama sekmesi belirecek.

Arama Kısmı

  • Bu kısma hangi yazının veya sayfanın indexlenmesini istiyorsanız o sayfanın linkini yazarak onaylamalısınız. Doğru linki yazdığınızdan emin olmalısınız.

Link

  • Sonrasında karşınıza search console Google Dizininden veri alınıyor yazan bir mesaj çıkaracak.

Veri Alınıyor

  • Bu mesaj sonrasında bu link hakkında detaylı bir rapor karşınıza çıkması gerekmektedir. Eğer yazınız google dizininde kayıtlı değil ise dizine eklenmesini iste diyerek google gibi getir işlemini tamamlıyoruz. 
Duolingo

yazar
Kalfa

Burak Mehel