Yeşilçam'ın Unutulmayacak 5 Eseri

Logo
Yeşilçam'ın Unutulmayacak 5 Eseri
  • 2948 Okuma
  • 0 Yorum

Sinema tarihimizde aklımıza en güzel yer eden kuşak kesinlikle Yeşilçam kuşağıdır. Bu konuda herkesin bizim gibi düşündüğüne eminiz. Yeşilçam kuşağı  anlatmak istediklerini tamamen tarafsız ve en güzel şekilde hepimize anlatmıştır. Bu sebepten dolayı aradan kaç yıl geçerse geçsin güzelliğinden ve naifliğinden ufacık taviz vermeyerek şu zaman diliminde Yeşilçam kuşağını izleyenleri etkilemeyi başarmıştır. Yerli sinemanın enleri olarak görülen birçok sanatçı bu dönemde yaşamıştır. Aynı şekilde kariyerlerinin başlangıcı da bu dönemde olmuştur. Arkamıza dönüp baktığımızda bu dönemde yaşayan oyuncuların ne kadar büyük olduğunu anlayabiliyoruz. Şimdi sizinle birlikte yeşilçam’ın enleri listemize göz atalım.

Gırgıriye (1981)

Gırgıriye

                Sadık Şendil’in senaryosunu yazdığı Kartal Tibet’in yönettiği Gırgıriye 1981 yılında ilk olarak Yeşilçam izleyicisi ile buluşmuştur. Aile olmanın önemini ele alan bu komedi filmi sizi her sahnesinde kahkahalara boğarak aynı zamanda bazı sahnelerin duygusallığı ile sizi ağlatabilir. 80 darbesi sebebiyle bazı yasakların olması siyasetin tamamen sinemadan uzaklaşmasını sağlamıştır. Bu sebeple sosyal sorunlara değinmektedir. İki ailenin arasında olan olayları konu alarak size kahkaha tufanıyla geçecek bir süre bahşediyor.

Aslan Bacanak (1977)

Aslan Bacanak

                Zeki Alasya – Metin Akpınar denildiğinde aklınıza Yeşilçam gelmeyecekte ne gelecek? Yine aynı şekilde aile olgusu tam anlamıyla bu filmde işlenmiştir. Aslan Bacanak, kültürümüzde yeri fazlasıyla olan bir konuyu işlemektedir. Mahalleye yeni taşınan bir gencin o mahallenin kabadayısının kardeşine aşık olması ve sonrasında gelen olaylar silsilesi ile film devam etmektedir. Kabadayı olan abi, gençlerin aşkına engel olamayacağını anlayarak ortamı yumuşatmaya çalışacak ve güzel bir aile ortamı oluşup film mutlu sonla bitecektir.

Aile Şerefi (1976)

Aile Şerefi

                İlk 3 sırada bulunan filmlerin konularına bakıldığında Yeşilçam’da fazlasıyla aile konusunun işlendiğini görebiliriz. Bunun sebebi yukarda bahsettiğimiz gibi tam anlamıyla 80 darbesi ve o dönemin baskıcı rejimidir. Yeşilçam tarihinin en duygusal yapımı olan Aile Şerefi, başrolleriyle özdeşleşmiş konusu ile bilinmektedir. Filmin başrollerinde Yeşilçam’ın enleri olarak görülen Münir Özkul, Adile Naşit, Şevket Altuğ, Itır Esen, Eriş Akman paylaşmaktadır.

Mavi Boncuk (1974)

Mavi Boncuk

                Ailece izlenebilecek en güzel Yeşilçam filmlerinden biri olduğu söylenebilir. Ana konu olarak başrolde bulunan Emel Sayın’ın kaçırılma öyküsünü  konu almaktadır. Aynı zamanda yönetmenliğini Ertem Eğilmez yapmaktadır. Yeşilçam filmleri arasında en güzel senaryosu olan filmlerden biridir.

Salak Milyoner (1974)

Salak Milyoner

                Yeşilçam’ın ustalarını bir perde altında toplayabilseydik muhtemelen hiç uğraşmadan Salak Milyoner adlı Yeşilçam filmini örnek gösterirdik. Zeki Alasya- Kemal Sunal- Metin Akpınar, Halit Akçatepe, Münir Özkul gibi unutulmayacak sanatçıların yer aldığı bu komedi filmi sizi izlerken maceradan maceraya yönlendirecek ve hiç sıkılmayacaksınız. Bu filmin devam filmi olarak Köyden İndim Şehire adlı film çekilmiştir.

  

Auto Clicker

yazar
Kalfa

Burak Mehel