YOUTUBEE HAKKINDA

Logo
YOUTUBEE HAKKINDA
  • 2453 Okuma
  • 0 Yorum

YOUTUBE TARİHİ 

Video izlemenin yanında kişiler arası etkileşimi maksimum düzeye çıkaran popüler sosyal ağ youtube chad hurley , steve chen ve jawed karim isimli 3 Eski paypal çalışanı tarafından 2005 yılında amerika birleşik devletlerinde kuruldu.

Youtube doğuşu 2005 yılının şubat ayında youtube.com alan adının verilmesiyle başlıyor. Böylelikle yıllar içinde milyonlarca video yüklenecek olan Siteye ilk olarak sitenin kurucuları tarafından ilk video diego hayvanat bahçesinde yükleniyor. videonun yüklenmesinden 1.5 yıl sonra 9 ekim 2006 Tarihinde 1.65 milyar dolar karşılığında google satın alıyor ve google tarihinin en yüksek satın alının ürünü oluyor.

Aynı yıl içerisinde youtube html kodu geliştirerek kullanıcılara bazı kolaylıklar sağlanmıştır. Bunlardan bazıları video yükleyen kullanıcıların videolarının Altına yapılan yorumları silme özelliği gibi...

Bunlardan diğer bir özellik kanallar özelliğidir

2007 Yılının ocak ayında youtube google tarafından satın alınmasının sonuçları daha doğrusu avantajları ortaya çıkmaya başlamıştır. Youtube videoları google video aramalarında ön plana çıkarak youtube için içerik üretilmesi teşvik edilmiştir.

2009 Yılına girmeden youtube işletmeleri ilgilendiren bir gelişme oluyor ve sponsorlu video özelliği kullanımına sunuyor nisan ayında en eski elektronik ödüllerinden biri olan the peadbody ödülünü kaanan youtube yükselişi sürdürmüştür.

Youtube 2010 yılının nisan ayında günlük 2 milyar görüntülemeye ulaşmıştır yine aynı yıl içinde chrome eklentisi yayınlanmıştır.

2011 yılının ocak ayında youtube sosyal medya analizleri ile ön plana çıkan flick isimli bir platformu satın alarak nisan ayında telif hakkı konusunda çalışmalara başlamıştır. Bunun akabinde youtube copyright school özelliği duyurulmuştur.

2012 yılının şubat ayında google plus profilleri youtube kanalında görülmeye başlamıştır. Yine aynı yıl içerisinde 500.000 işletmelerin ücretsiz reklam desteği verilmiştir.

2013 yılına girildiğinde youtube' da taşlar yerine oturmuştur. Bunu rakamlarla görmek mümkündür. Her 1 dakikada yüklenen video süresinin 100 saate ulaştığı ve aylık ziyaretçi sayısının 1 milyarı aştığı bir platforma dönüşen youtube dünyanın ve Türkiyenin en çok kullanılan sosyal ağlar sıralamasında ilk 5 sıraya girmiştir.

yazar

İSTEKLİ EMLAK