Yuval Noah Harari-> 21. Yüzyıl için 21 Ders

Logo
Yuval Noah Harari-> 21. Yüzyıl için 21 Ders
  • 1365 Okuma
  • 0 Yorum

-Dünya giderek daha da karmaşıklaşıyor ve insanlar ne olup bittiği hakkında ne kadar cahil olduklarını algılayamıyorlar. Bunun sonucunda meteoroloji ya da biyoloji hakkında neredeyse hiçbir şey bilmeyen biri, kalkıp iklim değişikliği ve genetiğiyle oynanmış ekinler hakkında siyasi önerilerde bulunabiliyor; haritada Irak ya da Ukrayna'nın yerini gösteremeyecek insanlar, bu ülkelerde ne yapılması gerektiği konusunda son derece kesin görüşlere sahip olabiliyorlar. İnsanlar cehaletlerinin ayırdına pek varmazlar çünkü kendilerini, benzer düşünen arkadaşlar ve düşündüklerini olumlayan haberlerden oluşan bir yankı odasına kapatırlar ve odada inançları durmadan desteklenirken neredeyse hiç sorgulanmaz.

2019' un bitirilmiş son kitabı olur kendileri. Bu kitabı daha ilk başlarından itibaren gerçekten çok sevdim. Okurken her satırında "evet, doğru, çok mantıklı, hmm, kesinlikle, bence de..." gibi tepkilerde bulunup sol kaşımı kaldırmış, sağ elimin işaret parmağı sağ yanağımda durur vaziyette başımı sallıyor olduğumu fark ettim. Etkileyiciydi + şiddetle tavsiyedir 😊

Peki bu kitap ne anlatıyor?!

|

Tanrı geri mi dönüyor?

Bilgisayarlar ve robotlar insan olmanın anlamını nasıl değiştirecek?

Yalan haber salgını karşısında ne yapabiliriz?

Büyük Veri bizi sürekli izlerken, seçme özgürlüğümüzü nasıl geri kazanabiliriz?

Dünyayı anlayamıyorsak doğruyla yanlışı, haklıyla haksızı nasıl ayırt edeceğiz?

Ufkumuzu aşan, bütünüyle insan kontrolünün dışında dönen ve tüm tanrılarla ideolojilere gölge düşüren bir dünyada sağlam bir etik zemin bulmak mümkün mü?

Homo sapiens yarattığı dünyayı anlamlandırma yetisine sahip mi?

yazar

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi mezunuyum ve şimdilik atanamamış, kpss mağduru bir öğretmen adayıyım 🙂