Zamanın Ruhunu Taşıyan İç Mekanlar: Rustik Tasarım Stili!

Logo
Zamanın Ruhunu Taşıyan İç Mekanlar: Rustik Tasarım Stili!
  • 2352 Okuma
  • 0 Yorum

Dilimize Fransızca’dan geçen rustik, köy evi veya köy görünüşü veren, kırsal anlamına gelmektedir. Evin rustik tasarım stili, ahşap ve taş, masif mobilya ve toprak dekoru, eski binaları andıran atmosferiyle şekillenir.

Doğallık, zorlamasız basit bir yaşam alanı ve doğal ambiyans bileşenlerinden oluşan bir iç mekan stilidir aynı zamanda. Bu tarz, kırsal yaşamın ifade edildiği birçok farklı stili de içinde bulundurmaktadır aslında. Geleneksel tarzda renkli ahşap ve kumaşlar kullanılması Country tarzıyla benzeşirken, tuğla ve açık renkli ahşap elemanlar kullanılması bize İskandinav tarzını anımsatır. Tüm sade stillerin en ham hali budur.

Bu iç mekan tarzını;

  • Doğal malzemelerin kullanımıyla (ahşap, taş, dokulu kumaşlar: tuval, çuval bezi),
  • Mobilya ve dekorasyon ustalığının doğal formlarda basitçe üretimiyle,
  • Modern malzemelerin eksikliğiyle: metal, plastik, sentetik kumaşlar,
  • Doğal renklerin kullanımıyla (kahverengi, yeşil, mavi, gri tonları),
  • Doğa ile uyumun atmosferine verilen önemiyle tanıyabiliriz.

Genellikle kır evi, yazlık ya da villa için rustik tarzda tasarım yapılır. Ancak son zamanlarda oteller, kütüphaneler, restoranlar da bu tarzda dekore edilmeye başlanmıştır. Otellerde kullanılmasının asıl amacı, zarif bir şıklık ve hoş bir sadelik atmosferi yaratmaktır. Uyum ve rahatlık duygusunun ön planda olması amaçlanır ve mekan doğal malzemelerin sıcaklığı ile huzur verir.

Ahşap bu stilin en önemli ögelerinden biridir. Geri kazanılmış ahşap, odaya toprağı anımsatacak halde doğal bir görünüm kazandırır. Geniş, ahşap döşeme genellikle tavanları desteklemek için kullanılan ahşap kirişleriyle tamamlanır. Çam, kiraz, kızılağaç rustik bir his için en iyi seçimlerdir.

Ahşaba karşılık taş ise iç mekanı dengelemek için kullanılır. Doğanın elementlerini sembolize ettiklerinde ahşap-toprak, taş-ateş birleşimi şömineyi de anımsatarak sıcak bir atmosfer yaratır. Taş aynı zamanda eski köy evi dokularının en iyi şekilde yansıtılmasını sağlar.

Bir diğer önemli detaysa kullanılan renk paletidir. Genellikle pastel tonların kullanıldığı monokrom bir renk paleti oluşur. Kahverengi, bej, krem ​​renginin yanında mavi, yeşil ve kırmızıyla da mekana canlılık katılır. Renkler diğer iç mekan elemanlarıyla birleştiği ve sıcak, dünyevi bir estetiğe yol açtığı sürece sınırlama yoktur.

Bir diğer önemli ögeyse mobilyalardır. Rustik mobilyalar çoğu zaman yeniden işleme duygusunu güçlendiren geri dönüştürülmüş ve geri kazanılmış malzemelerden yapılmıştır. Çoğunlukla organik formlardaki rafine edilmemiş ağaç gövdeleri, otantik bir rahatlık hissi veren masalar ve yatak çerçeveleri vardır. Ayrıca ham odunlar, el yapımı ya da rahat olsa da görünümü katı, sade mobilyalar kullanılır.

Aynı zamanda Rustik evler, doğal bir estetiğe uyan geleneksel kumaşlar ve aksesuarlar içerir. Farklı tekstiller sıklıkla yan yana yerleştirilir.

 

Rustik tasarım, doğanın unsurlarına bağlı ve doğanın rahatlatıcı güçlerinden faydalanmak için harika bir yoldur. Sıcak ve konforlu bir ortamda olmak için rustik tasarım iyi bir seçim olabilir.

Stumble Guys: Multiplayer Royale

yazar
Yamak

FIRAT KOC

1991 istanbul doğumluyum. Ekonomi mezunu Mali Müşavirim. Kitap okumayı çok severım ve kendıme ait blog sayfamda yazılar cıkartırım. www.kocfirat.com blog sayfam